Енергийни експерти „За“ нова българска ядрена мощност

0
Енергийните експерти, взели участие в българо-румънската информационна конференция по управление на риска при мащабни енергийни обекти в трансграничния район, която се проведе в Русе

Енергийните експерти, взели участие в българо-румънската информационна конференция по управление на риска при мащабни енергийни обекти в трансграничния район, която се проведе в Русе, са категорични, че страната ни се нуждае от нова ядрена мощност.

Това съобщи проф. Николай Михайлов, заместник-ректор на Русенския университет и един от ръководителите на европейски проект „Управление на риска на мащабни инфраструктури в трансграничната област България – Румъния“. По думите му, общото становище е, че само чрез нова ядрена мощност може да се гарантира стабилност на българската енергийна система, особено при опасността от ликвидиране на енергийните доставчици на въглища при новите международни екоизисквания.

В конференцията са участвали експерти от АЕЦ Козлодуй, българското предприятие за съхранение на ядрени отпадъци, от букурещкия национален център по физика и ядрено инженерство, от други български и румънски рискови предприятия, и членове на неправителствени организации. В хода на дискусиите участниците са били запознати с най-новите разработки в двете държави за комуникационните планове за връзка между рисковите обекти и населението. Участниците са били запознати с аварийния план на АЕЦ Козлодуй и за уведомяването на персонала и населението, както и плановете на румънската АЕЦ „Черна вода“. В този аспект един от докладите е бил за поуките от ядрената катастрофа в АЕЦ Фокушима –„Шест години по-късно“.

Проектът за управление на риска от мащабните инфраструктури в българо-румънския трансграничен район ще продължи с още три срещи, каза още проф. Михайлов. Една от конференциите ще в Националния институт по физика и ядрено инженерство „Хория Хулубей“ (Букурещ), който е комплекс от научни звена, определящи ядрената политика на Румъния.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили