ФедЕкспрес се завърна триумфално!

0
ФедЕкспрес се завърна триумфално

След повече от 6-месечно прекъсване Роджър Федерер, популярен като ФедЕкспрес, се завърна триумфално на корта.

ФедЕкспрес се завърна триумфално35-годишният швейцарския маестро надигра на финала на Отритото първенство на Австралия дългогодишния си съперник Рафаел Надал с 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3. Успехът прекъсна черната серия от шест последователни  загуби от испанеца във финали от турнирите за Големия шлем. Последната му победа беше на финала на Уимбълдън през 2007 година. Титлата ще придвижи Федерер до 10-ата позиция в световната ранглиста.

Зрителите станаха свидетели на близо 4 часа тенис от най-високо качество. Успехът можеше да отиде във всеки един от двамата, но в решителните моменти Федерер показа по-голяма класа и в крайна сметка заслужено стигна до своята рекордна си 18-ата титла от Големия шлем, увеличавайки преднината си от Надал и Пийт Сампрас, които делят второто място с по 14 трофея. Освен това местрото стана вторият най-възрастен шампион в Големия шлем, след Кен Розуел.

Двамата взеха без особени проблеми първите си сервис геймове, но в решителния седми гейм швейцарецът успя да реализира пробил, който се оказа достатъчен за спечелване на сета.

Още в началото на втория сет Надал успя да пробие сервиса на съперника си, след това реализира втори пробив, Федерер успя да върне единия от пробивите, но това бе всичко.

В третата част швейцарецът показа защо го наричат ФедЕкспрес и набързо, подпомогнат и от някои грешки на Надал, затвори сета 6:1.

В четвъртата част испанецът наказа няколко изненадващи грешки на Федерер, поведе 3:1 и без проблеми спечели с 6:3.

Началото на петия сет напомни на повтарящите се сценарии от преди години, когато испанецът винаги успяваше да пречупи големия си съперник. Рафа започна да удря по-силно и по-точно и постигна пробив в първия гейм. Федерер на два пъти пропусна да върне пробиивя, успя едва в 6-ия гейм.  Това бе изключителен психологически момент за Роджър, който разколеба испанеца. На свой ред, след като пропусна няколко възможности за пробив, Федерер най-сетне успя и излезе „едни гърди“ пред достойния си съперник, а след това при собствен сервис, макар и при втори мачбол, успя да сложи край на мача!