Григор надигра Кирьос, класира се за 1/4-финалите

0
Григор Димитров надигра

Григор Димитров се класира за 1/4-финалите на Откритото първенство на Австралия по тенис, побеждавайки с 3:1 (7-6 (7-3), 7-6 (7-4), 4-6, 7-6 (7-4)) сета представителя на домакините Ник Кирьос.

Решаваща за  успеха на българина беше психическата му устойчивост, благодрение на която надигра съперника си в трите тайбрека. На местния любимец не му помогнаха 36 аса в битката на корта, която продължи близо три часа и половина.

В началото на първия сет и двамата тенисисти бяха стабилни на своя сервис. В шестия гейм Григор имаше три възможности за пробив, но Кирьос майсторски се справи със ситуацията и взе подаването си. Равностойният първи сет бе решен в тайбрека, в който Гришо реализира два минипробива, а Кирьос успя да върне само един.

Ситуацията остана същата и в началото на втората част, но Гришо пръв направи удар и поведе с 4-3 с пробив в седмия гейм. После той бе затвърден и българинът увеличи аванса си на 5-3. Кирьос спечели следващото си подаване, след което успя да върне пробива в последния възможен момент и резултатът стана равен 5-5. Последва втори тайбрек в двубоя, в който Гришо отново подчини съперника си, този път със 7-4.

В петия гейм на третия сет Кирьос за втори път в мача имаше брейкбол и отново го реализира, повеждайки с 3-2. Григор не намери начин да върне пробива и Кирьос съкрати изоставането в сетовете. В четвъртия сет при 2-1 за Григор той поведе с 40-15 при подаване на Кирьос, но австралиецът показа най-доброто от себе си и изравни резултата. Гришо пък не допусна да бъде пробит в ответния гейм, като на свой ред спаси брейкбол. Третата ракета в света направи пробив в осмия гейм и дръпна с 5-3, но Кирьос го върна мигновено и остана в мача, а сетът отново бе решен в тайбрек. В него един минипробив на Димитров му бе достатъчен да достигне до три мачбола и хасковлията се възползва от втория, за да сложи точка на спора.

На 1/4–финала негов съперник ще бъде 23-годишният британец Кайл Едмънд, 49-и в световната ранглиста, който също в 4 сета отстрани италианеца Андрас Сепи.