Григор стартира с победа над Тийм в Лондон

0
Григор Димитров стартира с победа

Григор Димитров стартира с победа с 2:1 (6:3, 5:7, 7:5) над Доминик Тийм участието си във финалния турнир на АТР в Лондон.

Срещата бе оспорвана, но в нужните моменти Григор показа характер и не допусна разклащане, въпреки агресивното поведение на съперника му на корта. Първата ни ракета се наложи с 6:3, 5:7, 7:5 над австриеца за 2 часа и 22 минути игра в първия двубой от група „Пийт Сампрас“.

Димитров получи изключително мощна подкрепа от българската агитка на трибуните на „О2 Арена“. Стотици привърженици скандираха името на първата ни ракета от първата до последната точка, а множество родни флагове се виждаха навсякъде. Сред най-доверените фенове на Григор бяха майка му и баща му, които изгледаха с притаен дъх битката, която на моменти изостри сетивата до краен предел.

След равностойни начални минути първи възможност да пробие получи българинът, но Тийм съумя да се измъкне от трудната ситуация. В шестия гейм първата ни ракета поведе с 40-15 и в крайна сметка от втория си опит проби подаването на австриеца, за да поведе с 4-2. Впоследствие Гришо затвърди безпроблемно аванса си, с което разликата набъбна до 5-2. До края на сета Димитров не изпусна водачеството си и заслужено затвори частта след 6-3 в своя полза.

Във втория сет шестият в света българин бе близо до угрозата да допусне пробив в два последователни гейма, след като допускаше изоставане с 0-30. Хасковлията обаче показа характер и в двата случая и в крайна сметка успя да спечели своите подавания. В десетия гейм Григор стигна първи до възможност за пробив в сета, но Тийм съумя да се справи с трудната ситуация. За съжаление в ответния гейм първата ни ракета допусна спад в играта си и след няколко непредизвикани грешки позволи на четвъртия в света австриец да реализира решаващ пробив, с който да изравни сетовете.

В заключителната трета част нивото на тенис, което демонстрираха и двамата тенисисти, продължи да е много високо. В петия гейм Димитров първи получи възможност да пробие, но Тийм съумя да отрази два брейкбола. За радост в следващия си сервис гейм първата ракета на Австрия допусна колебание в играта си, с което позволи на българина да пробие. Димитров макар и трудно затвърди преднината си на свой сервис и така поведе с 5-3. Драмата на корта стана пълна, след като сервирайки за спечелването на мача, Гришо не успя да сложи точка на спора в срещата. Тийм от своя страна показа характер и съответно успя да реализира брейк в последния момент, за да изравни за 5-5.

В последвалия гейм обаче хасковлията бе безпощаден, след като проби на нула подаването на своя съперник. При втория си опит за спечелването на двубоя, първата ни ракета показа завидна психика и в крайна сметка заслужено се поздрави с успеха след 7-5 в своя полза и точно 2 часа и 21 минути игра.

Успехът носи на българина 200 точки за световната ранг-листа и 191 хиляди долара от наградния фонд на турнира.

На Димитров сега му предстои двубой с победителя от срещата между Рафаел Надал и Давид Гофен по-късно тази вечер.