Изненадващ успех за „Ред Бул“ в лудо състезание по улиците на Баку

0
Изненадващ успех за „Ред Бул“

Даниел Рикардо спечели изненадващ успех за „Ред Бул“ надпреварата за Голямата награда на Азърбайджан по улиците на Баку.

Втората позиция остана за Валтери Ботас с „Мерцедес“, а трети сензационно завърши Ланс Строл с „Уилямс“. Водачът в генералното класиране Себастиян Фетел(Ферари) финишира четвърти, следван от Люис Хамилтън (Мерцедес) и Себастиан Окон (Форс Индия).

Това е първи спечелен старт за австралиеца  след успеха му в Малайзия миналата година, а Строл за първи път в кариерата си се качи на подиума.

Това бе състезанието с най-много инциденти от доста време насам. На няколко пъти се наложи да излиза кола за сигурност, а в 23-ата обиколка надпреварата беше спряна за известно време с червен флаг

Още в първата обиколка Ботас и Кими Райконен (Ферари) се удариха леко, но съумяха да продължат състезанието. Ботас влезе в бокса, за да смени предно крило, което го свали много в подреждането.

В 13-ата обиколка на пистата излезе кола за сигурност, а в същото време заради проблеми с болида отпадна пилотът на Ред Бул – Макс Ферстапен. В 17-ата обиколка състезанието беше подновено. Заради паднали елементи на трасето, отново се появи кола за сигурност, което наложи отново болидите да намалят темпото.

Кими Райконен спука гума, а на пистата в 20-ата обиколка се появи отново кола за сигурност. Три обиколки по-късно заради паднали елементи по трасето беше развят червен флаг и състезателите се прибраха в бокса.

След рестарта Фетел беше наказан с 10 секунди за опасно шофиране. В същото време Хамилтън премина през бокса, за да смени яката си, след като имаше проблеми с нея. След преминаването през бокса Фетел излезе пред Хамилтън и въпреки опитите на британеца, успя да финишира преди него.

Така Фетел остава лидер в генералното класиране със 153 точки, пред Хамилтън със 129 и Ботас със 111. Четвърти е Даниел Рикардо с 92, десетката допълват Райконен – 73, Верстапен – 45, Перес – 44, Окон – 35, Сайнц – 29 и Маса – 20 точки.