Лекари от общинските болници излязоха на протест

0
Лекари от

Лекари от 23 общински лечебни заведения излязоха на протест с искане за адекватни мерки за спасяване на общинското здравеопазване от тежкото му финансово състояние. Сред тях бяха медиците от болниците в Горна Оряховица и Тутракан. Лекарите заявиха, че основните искания не са политически, а това е техният последен зов за помощ към управляващите. Медиците от общинското здравеопазване настояват за 30 млн. лв. целева субсидия от републиканския бюджет.

„Да не работим на парче и да треперим всеки месец ще можем ли да платим заплати и по този начин да можем да осигурим адекватна медицинска помощ на населението“, заяви управителят на горнооряховската МБАЛ „Св. Иван Рилски“ д-р Иван Иванов.

Сред исканията на лекарите е и да бъдат актуализирани цените на клиничните пътеки, и то най-вече за заболявания, свързани с ежедневната патология и спешно изплащане на надлимитната дейност за последните две години и половина.

Лечебните заведения са притиснати от увеличаването на минималната работна заплата. Това неизбежно води до значително нарастване на задълженията на болниците и поставя част от тях в невъзможност да изпълняват задълженията си, подчерта още д-р Иванов.

Под мотото „Подкрепа за общинското здравеопазване“ премина символичният протест на работещите и в общинската болница в Тутракан. По този начин те се включиха в националния протест, организиран от Сдружението на общинските болници.

Лечебното заведение в Тутракан е една от малкото болници в страната, оборудвана с медицинска апаратура от най-висок клас във всяко едно направление, а от началото на миналата година работещите там не получават пълното си трудово възнаграждение. Единственият им приход е по клинични пътеки от Здравната каса и както много други лечебни заведения, имат неизплатена надлимитна дейност за период от две години в размер на 168 000 лв. Периодично подновяват споразуменията си с доставчиците на лекарства и консумативи, тъй като задълженията към тях са в размер на 400 000 лв. Други 4,8 млн. лв. болницата дължи на НАП.

„Не може в едно търговско дружество да ценообразуваш от преди 15 години. Работни заплати, консумативи, енергоносители да нарастват тройно-четворно, а цените на клиничните пътеки да не се променят“, каза д-р Любомир Бойчев, началник АГ-отделение, МБАЛ – Тутракан.

От Министерството на здравеопазването съобщиха, че ще отпуснат 28,5 млн. лв. за дейности, извършвани от общинските болници през тази година. Средствата се предоставят по реда на Методиката за субсидиране на лечебните заведения. С тях ще се финансират дейности по оказване на спешна медицинска помощ, както и такива, които са извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. Броят на субсидираните болници се очаква да надхвърли 100, което е над 83% от всички общински лечебни заведения на територията на страната.

Към 30 септември 2017 г. общинските болници в страната са 121. Задълженията им са за над 100 млн. лв., от които 44 млн. са в просрочие.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили