Потомък на майстор Манол представи сътворените от него куполи и камбанарии, мечтае за Гинес

0
Потомък на майстор Манол

Изложбата „Петдесет години път към висините”, представяща сътворените от инж. Христо Пашов, потомък на майстор Манол, куполи и камбанарии е подредена в Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ във Велико Търново. В нея авторът е представил близо 80 снимки на куполи, кръстове и камбанарии, които е измайсторил за половин век. Със завидното си количество куполи и камбанарии, които вече е измайсторил, инж. Пашов е решил да се бори за влизане в книгата с рекорди „Гинес“. Мечтае за това от години, но все не успява да се справи с огромното количество документация, което е длъжен да събере.

Христо Пашов е майстор на 115 купола и камбанарии в храмове не само във Велико Търново, но и в Габрово, Свищов, Елена и Лясковец. Снимковият материал на почти всички обекти, на които е работил през годините, е подреден във фоайето на библиотеката.

Той се гордее най-много с работата си по търновските храмове.  Първият е през 1981 г. Това е Патриаршеският храм „Св. Възнесение Господне” на Царевец.

Инж. Пашов работи и до днес, макар че тази година ще празнува 77-ия си рожден ден. По думите му, родословието му тръгва от майстор Манол, който е роден в Трявна и е правил Селим джамия в Одрин. В момента майсторлъка на своя баща овладява синът му Тихомир.

„Препоръките са, че в нашата професия не трябва да правим компромиси. Всяко нещо трябва да се изпипа, както да бъде функционално издържано, така и естетически. Защото това, което правим, ще остане за идните поколения“, каза той.

Инж. Христо Пашов е роден във Велико Търново. Започва работа като строител-тенекеджия през 1959 г. Занаята научава от баща си – майстор Стефан Пашов. През 1967 година започва работа по църковните обекти на Великотърновската света митрополия. През 1971 г. Пашов завършва строително инженерство във ВИАЗ-София. През 1985 г. Пашов издава единствения в България наръчник за тенекеджийството.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили