„Ред Бул“ „показа зъби“, Даниел Рикардо спечели надпреварата в Шанхай

0
„Ред Бул“ „показа зъби“

Отборът на „Ред Бул“ „показа зъби“ и заяви готовността си отново да се намеси в битката на „големите“ във Формула 1. Даниел Рикардо изненада фаворитите от „Ферари“ и „Мерцедес“ и спечели надпреварата за Гран При на Китай на пистата „Шанхай“.

Австралиецът стартира едва шести, но се възползва по изключителен начин от излизането на колата на сигурността и проблемите на съперниците си и спечели шеста победа в кариерата си във Формула 1. Той извъртя 56-те обиколки за 1:35:36.380 часа, изпреварвайки с 8.894 секунди Валтери Ботас (Мерцедес) и с 9.637 сек. заелия трето място Кими Райконен (Ферари). Място в зоната на точките намериха още Люис Хамилтън (Мерцедес), Макс Верстапен (Ред Бул), Нико Хюлкенберг (Рено), Фернандо Алонсо (Макларън), Себастиан Фетел (Ферари), Карлос Сайнц младши (Рено) и Кевин Магнусен (Хаас)

Валтери Ботас води колоната през по-голямата част от състезанието, но финалният щурм на Рикардо остави финландеца на второ място. Сънародникът му Кими Райконен от „Ферари“ го преследва до финала, но не успя да изпревари. Ключовият момент дойде в 31-вата обиколка, когато след сблъсък между двата болида на Торо Росо, на пистата излезе колата за сигурност. Рикардо и съотборникът му Макс Верстапен използваха това, за да минат на по-меки гуми, което се оказа изключителен ход и след подновяването на състезанието двамата бяха по-бързи от всички останали. Рикардо изпревари последователно Люис Хамилтън, Себастиан Фетел, Кими Райконен и Валтери Ботас, за да поведе 10 обиколки преди края и да стигне до успеха.

В генералното класиране продължава да води Себастиян Фетел (Ферари) с 54 точки, пред  Люис Хамилтън (Мерцедес) – 45 т., Валтери Ботас (Мерцедес) – 40 т., Даниел Рикардо (Ред Бул) – 37 т. и Кими Райконен (Ферари) – 30 точки.

Следващото състезание е на 29 април в Баку, Азърбайджан.