„Театър на огън и сенки“

„Театър на огън и сенки“, „Пеем с Красавицата и Звяра“ в Нощта на музеите

Автор:
19 май , 2017  

„Театър на огън и сенки“, „Пеем с Красавицата и Звяра“, ярт ателие „Нарисувай с пръсти!“ са сред нещата, които русенци ще видят в поредната Нощ на музеите.

Тя ще бъде на 20 май, събота, организатори са Регионалният исторически музей и Регионалната библиотека „Л. Каравелов“ в Русе.

Изложби, работилници, образователни игри на открито, пърформанси, музикален концерт са само част от събитията, които ще могат да видят, и в които ще могат да се включат посетителите в Нощта на музеите и галериите.

Сред другите привличащи вниманието прояви са „Соаре в Къщата на Калиопа“, вълшебства и метъл на Сексагинта, изложба на ретроснимки и картички „Някога в Русе“ и още много други. Началото е в 17 часа, краят – в полунощ на 20-ия ден на месец май. Входът за всички събития е свободен.

Програма: 

17.00

„Уча се да бъда Никой“ – представяне на стихосбирката на поетесата Свежа Дачева

Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I“, втори етаж

 

17.30

„Да се облечем в историята“ – посетителите влизат в образа на римски легионери, с помощта на характерното за Римската империя военно облекло.

Място: Лапидариум, зад Историческия музей

 

18.00

„По стъпките на археолога“ – археологически разкопки за деца в двора на музея под ръководството на специалист археолог.

Място: Лапидариум, зад Историческия музей

 

18.00

Русе – древен и млад

Фотопанорама на живота на русенци от втората половина на XIX век

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Заемна, І етаж

 

18.00

„Някога в Русе“ – Изложба на ретро снимки и картички

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Заемна, І етаж

 

 

18.00

„Малчугански танци“ – Freedom Dance Studio

Място: пл. „Ал. Батенберг“, пред Регионална библиотека „Любен Каравелов“

 

 

18.00

„Как маймуните са произлезли от човека?“ – Ученически театър при СУ „Христо Ботев“ – Русе

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Читалня, ІІ етаж

 

18.00

„Сътвори вълшебство“ – Модератор: Николинка Петрова  (ОУ „Братя Миладинови“ – Русе)

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Детски отдел, I етаж

 

18.00

„Блясък и стил – І“ – Модни прически и грим

Фризьорски салон „Ангелови“

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Заемна, І етаж

 

18.00

Творческа работилница „Картон“ – водещ Пирина Лачкова

Проект „Неоспорвани истории в живопис, музика, хартия“, реализиран с помощта на Програма „Култура“ на Община Русе

Място: Русенска художествена галерия

 

18.30

„Търсачи на съкровища“ – Образователна игра, в която деца търсят експонати в музейните експозиции по предварително подготвена карта.

Място: Исторически музей

 

18.30

Freedom Танцова работилница за всички, които обичат да танцуват“

Freedom Dance Studio

Място: пл. „Ал. Батенберг“, пред Регионална библиотека „Любен Каравелов“

 

19.00

„Игрите през римската епоха“ – презентация на археолога Никола Русев

Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I“, втори етаж

 

 

 

19.00

„Свидетелски истории, оспорвани истории – музеефициране на близкото минало“ („Музеите и оспорваните истории: да кажем в музеите неизразимото“)

Място: Исторически музей

 

 

19.00 – 23.00

Хардкор, Хип-Хоп, Метъл концерт „Нощ на музеите“ – С участие на групите INDIGNITY (Хардкор,Варна), VANSAN & HYP (Хип-Хоп, Русе), ПЕРДАХ (Хардкор,Русе), SLATEMANT (Метъл, Русе), НИЩО ОБЩО (Хип- Хоп, Русе)

Събитието се организира от Регионален исторически музей – Русе, със съдействието на АС- строй

Място: Римска крепост „Сексагинта Приста“, ул. „Калоян“ 2

 

19.00

„Библията – тайнствената книга за душата“

Сдружение „Съвместно библейско самообучение“

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Читалня, ІІ етаж

 

19.00

„Допълни образа!“ – Оригинална снимка с книга

Фото: Добромира Иванова

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Детски отдел, I етаж

 

19.00

„За рекламата отвътре“ – Рекламна агенция „Крис Дизайн“ ЕООД

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Заемна, І етаж

 

19.30

„Земеделие в градски условия. Постижимо ли е?“ – презентация на Мая Кубратова, Отдел „Природа“ към Регионален исторически музей – Русе

Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I“, втори етаж

 

19.30

Кастинг за книга

Място: пл. „Ал. Батенберг“, пред Регионална библиотека „Любен Каравелов“

 

20.00

„Музиката в Праисторията“ – презентация на археолога Димитър Чернаков

Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I“, втори етаж

 

 

 

20.00

„Соаре в Къщата на Калиопа. Оживяла история“ – Работилница за театър „Мармалад“ с ръководител Евгения Явашева.

Място: Музей на градския бит

 

20.00

Изложба „Хоризонти“ – Иван Шишков

Проект „Неоспорвани истории в живопис, музика, хартия“, реализиран с помощта на Програма „Култура“ на Община Русе

Място: Русенска художествена галерия

 

20.00

„Звездните  гласове на Икономов“ – Вокално студио за поп и джаз „Икономов“

Място: пл. „Ал. Батенберг“, пред Регионална библиотека „Любен Каравелов“

 

20.00

„Работилничка за оргонити „Ели“ – Биоенергийни хармонизатори с Елица Димитрова

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Заемна, І етаж

 

20.00

„Нарисувай с пръсти!“ – Арт ателие

Модератор: Eлена Божидарова

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Детски отдел, I етаж

 

20.00

„Блясък и стил – ІІ“ – Модни прически и грим

Професионална гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“ – Русе

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Заемна,  І етаж

 

20.30

„Монетите на Северите от нумизматичната колекция на Регионален исторически музей – Русе“ – презентация на археолога Деян Драгоев.

Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I“, втори етаж

 

20.30

 „Музикални етюди“

Музикално изпълнение на ученици от НУИ „Проф. Веселин Стоянов” с ръководител Иван Кочев

Място: Исторически музей

 

21.00

„Приложение на 3D технологиите за дигитализация и визуализация на културно-историческото наследство“ – доц. Пламен Захариев, доц. Георги Христов от Катедра „Телекомуникации“ към Русенски университет „Ангел Кънчев“

Място: Исторически музей

 

21.00

NightSwing“ – Клуб по танци „Lindy Hop Ruse“

Място: пл. „Ал. Батенберг“, пред Регионална библиотека „Любен Каравелов“

 

21.00

„Да уловиш светлината!“ – Демонстрация на витражно изкуство

Модератор: Ирена Линкова

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Заемна, І етаж

 

21.30

„Европейски идеали, национални реалности: Сблъсък на ценности при реставрации на културно-археологическо наследство в България“ – презентация на археолога Моника Димитрова

Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I“, втори етаж

 

22.00

„Находки от Дунава“ – презентация на уредника в Отдел „Природа“ Красимир Киров

Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I“, втори етаж

 

22.00

„Ние обличаме духа, а не само тялото си“ – Модно шоу

Професионална гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“ – Русе

Място: пл. „Ал. Батенберг“, пред Регионална библиотека „Любен Каравелов“

 

22.00

„Блясък и стил – ІІІ“ – Модни прически и маникюр

Салон за красота „Sunny“

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Заемна, І етаж

 

22.00

Tattoo“ – Горан Памуков („Pamukov Tattoo Studio“)

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Заемна, І етаж

 

22.00

 

„22 Мандали“ – Арт ателие

Модератор: Грета Цуфелде

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Детски отдел, I етаж

 

22.30

Концерт на група „High Time“  – Антони Рикев – китара, Радослав Славчев – бас, Николай Денев – барабани

Проект „Неоспорвани истории в живопис, музика, хартия“, реализиран с помощта на Програма „Култура“ на Община Русе

Място: Русенска художествена галерия

 

23.00

„Пеем с Красавицата и Звяра“ – Детска опера – Русе

Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I“, втори етаж

 

23.00

„Театър на огън и сенки“ – Представя Симеон Петров

Място: пл. „Ал. Батенберг“, пред Регионална библиотека „Любен Каравелов“

 

24.00

Прожекция на филма „Едно, две“ – режисьор Никол Събева, оператор Петър Петров

Проект „Неоспорвани истории в живопис, музика, хартия“, реализиран с помощта на Програма „Култура“ на Община Русе

Място: Русенска художествена галерия

 

 

Малка изложбена зала (ул.„Борисова“ 6)

Юбилейна изложба на художника Тодор Делев

 

 

 



Comments are closed.