Труден успех над Сърбия, нужна е победа и над Аржентина

0
Отличен жребий

Българският национален отбор по волейбол съхрани своите шансове за участие във финалите на Световната лига след изключително труден успех с 3:2 (25:18, 20:25, 25:23, 24:26, 15:12) над Сърбия в петгеймова драма. Българите обаче се нуждаят от задължителна победа и в двубоя с Аржентина тази нощ.

Срещата в зала „Орфео Супердоум“ в Кордоба продължи над 3 часа, като „трикольорите“ биха могли да съжаляват, че взимат само 2 точки предвид огромната преднина, която пропиляха в четвъртия гейм.

Въпреки че вече си бяха осигурили класирането за финалната шестица в Куритиба, сърбите не се дадоха никак лесно. Момчетата на Пламен Константинов взеха убедително първия гейм 25:18, Сърбия взе втория гейм с 25:20, като противникът ни бе доста улеснен от многобройните грешки на българите при сервис. В изключително оспорвана битка, в която резултатът се движеше точка за точка, взехме третия гейм 25:23. Срив на нашите в четвъртия гейм, в който пропиляхме чувствителна преднина,  върна сърбите в мача – 24:26. В тайбрека националите ни показаха характер – 15:12, победа с 3:2 и запазване на шансовете за място във финалната шестица.

Над всички тази вечер бе Цветан Соколов, който през целия мач тормозеше противника и бе най-резултатният волейболист на игрището с 26 точки. Силен мач направиха за тима ни още Розалин Пенчев и Николай Николов, които записаха съответно 18 и 17 точки. Ники Николов направи и най-много блокади в мача – 6.

За Сърбия Урош Ковачевич заби 15 точки.

Тимът ни, който е с 4 успеха и 4 поражения, се нуждае от задължителна победа над домакина Аржентина тази нощ, която ще ни даде реален шанс за финалната шестица в Бразилия. По силата на регламента за полуфиналите продължават първите 5 отбора плюс домакина Бразилия. Тъй като бразилците движат на трето място към момента, това значи, че нашите волейболисти трябва да се целят в 6-ото място. Там след 8 изиграни мача се намира Русия с 11 точки, докато България е веднага след това с 10. Важното тук обаче е, че първият показател, който се следи, е броят на победите (Затова и тимът на САЩ, който иначе има 11 точки, заема 9-а позиция).

В последния кръг руснаците посрещат Иран, който успя да спечели 3 от срещите си дотук (срещу Аржентина, Белгия и Полша). Нашият тим излиза срещу Аржентина, като ще му е нужна победа, за да запази шансовете си. Много важен за нашата цел ще бъде крайният резултат от сблъсъка между САЩ и Полша, където трябва да се надяваме на успех за американците.