102 години от българското военно чудо – Тутраканската епопея

0
103 години от

На днешния ден се навършват 102 години от битката за гр. Тутракан, наричана от военните експерти българското военно чудо. Победата на българските войски дава началото на освобождаването на Южна Добруджа и неслучайно е запомнено в историята като „Тутраканската епопея“
На 5 септември 1916 г. сутринта ген. Пантелей Киселов дава начало на атаката на българската войска срещу считаната по това време за най-модерна и укрепена румънска крепост – Тутракан.
Само 33 ч. по-късно – на следващия ден вечерта, строената в продължение почти на 3 години, с използването на върховите постижения на военната теория и практика, крепост се предава.
В желанието си да си върне изгубените по време на Междусъюзническата война български територии по линията Тутракан-Балчик, на 1 септември 1916 г. България обявява война на Румъния. През това време румънската държава влага изключителни средства за укрепването на завладените територии и с тази цел превръща Тутракан в една от най-сигурните крепости по Дунава.
Срещу нея българите изправят 3-та българска армия в състав – 4-та преславска пехотна дивизия, 1-ва бригада от 1-ва софийска дивизия, Дунавският българо-германски отряд и придадените им части под общото командване на началника на 4-та преславска дивизия генерал-майор Пантелей Киселов. Общата численост на българската войска е 55 000 души, 132 оръдия и 53 картечници. Генерал Киселов дава начало на атаката на 5 септември сутринта. Въпреки ожесточената съпротива на 6 септември вечерта най-модерната и укрепена румънска крепост се предава.
Мястото на сражението днес е военно гробище и един от Стоте национални туристически обекта.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили