Анели Чобанова: Държавата лишава безнадеждно болните от правото да ръководят живота си

0
Българската държава лишава безнадеждно болните

Българската държава лишава безнадеждно болните от правото да ръководят живота си, като не се възползва от възможностите на европейското законодателство и не е регламентирала така нареченото „състрадателно лечение“.

Това заяви пред журналисти бившият русенски депутат Анели Чобанова, позовавайки на решение на Върховния Административен съд. Става дума за бездействието на редица здравни министри да въведат в позитивното ни право норми, даващи възможност на гражданите, чиито тежки заболявания доказано не могат да се повлияят от методите на стандартната медицина (в частност – чрез химио- и лъчетерапия) да имат възможността да изберат други методи на лечение с неразрешени за употреба лекарствени продукти в период на клинични изпитания, с които да им се предостави т.нар. „състрадателно лечение“. „Това е аналогията на последната дума на осъдения на смърт в наказателното право, а според практиката на Съда в Страсбург – правото на лицата сами (а не администрацията вместо тях) да ръководят живота си“, поясни г-жа Чобанова.

Конкретният повод е дело, заведено от живееща в Чикаго българка, чиято майка поради липса на такъв медицински стандарт не е могла да получи подобно лечение. Лаборатория от Великобритания е била готова да достави такъв лекарствен продукт, срещу ангажимент на лекаря да предоставя данните от лечението, но от Агенцията по лекарствата не са дали разрешение, именно поради липса на такъв „стандарт“.

Това бездействие продължава вече близо 10 години, от въвеждането на т.н. „медицинска онкология“, поясни Чобанова. След въвеждането на този термин, по думите й, дори преподавателите по онкология в медицинските учебни заведения са нелегитимни, тъй като и те нямат такова определение. По тази причина вече близо десетилетие е блокиран и регистърът на онкоболните, допълни Чобанова. По думите й, „състрадателното лечение“ е практика в по-голямата част от страните от Европейския съюз, но по неизвестни причини чиновниците в здравното министерство отказват да го регламентират, каквато възможност европейското законодателство дава.

Г-жа Чобанова допълни, че ако 5-членния състав на ВАС, пред когото в момента здравното ведомство оспорва решението, не го потвърди, ще заведе дело пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили