„Български ден“ на Уимбълдън, Цвети и Гришо с убедителни победи

0
1/8-финалите на Уимбълдън

„Български ден“ имаше вчера на свещената трева на кортовете в Уимбълдън, и двамата български представители Цвети Пиронкова и Григор Димитров започнаха с убедителни победи участието си на Откритото първенство на Великобритания по тенис

На корт №5 Пиронкова надигра с 6:1, 6:4 италианката Сара Ерани. Въпреки че игра с превръзка на лявото бедро, което от доста време вече я измъчва, Цвети показа солиден сервис, добро придвижване по корта и много по-голяма увереност в разиграванията. Така Пиронкова, която през 2010 г. достигна до полуфинал на „Уимбълдън“, записа трета победа от пет мача срещу Ерани.  Цвети записа 3 аса и не допусна двойна грешка в мача, като загуби веднъж подаването си и реализира 4 пробива.

Във втория кръг Пиронкова ще се изправи срещу бившата №1 в света Каролин Вожняцки. Датчанката, поставена под №5, победи Тимеа Бабош (Унгария) с 6:4, 4:6, 6:1.

Григор Димитров също започна много убедително – победа в три сета срещу коварния Диего Шварцман след 7:6(4), 6:2, 6:2, след час и 50 минути игра.

Шварцман е изявен клей специалист, но на тревата ясно се видя, че предимството категорично е в полза на българина. Димитров със сигурност не показа най-доброто от себе си, но във важните моменти бе много прецизен и ефективен в оползотворяването на шансове за пробив, което се оказа ключово за успеха.

Интригата имаше единствено в първия сет, в който Гришо все още не бе напипал своята игра. Въпреки че поведе с 3:0, той правеше доста двойни грешки и бе много колеблив на втория си сервис. Шварцман набързо върна пробива, а след това направи и още един за 6:5. Димитров все пак намери сили да постигне рибрейк, а в тайбрека бе по-добрият на корта.

Вторият и третият сет пък се развиха идентично като Григор постигаше пробив още в първия гейм, след което с още един слагаше край на интригата.

Във втори кръг негов съперник ще бъде добрият му приятел Маркос Багдатис, който победи Джеймс Уорд с 6:4, 6:4, 6:3.

В момента 32-годишният кипърец е 65-и в световната ранглиста. До този момент двамата имат цели 8 срещи помежду си като Григор води със 7:1 победи. Любопитното е, че единственият успех на Багдатис е на Уимбълдън през 2012, когато Димитров се отказа при 5:7, 1:4.