„Барса“ на пети пореден финал за Купата на Краля

0

За пета поредна година „Барселона“ се класира за финала за Купата на Краля след победа с 2:0 като гост на „Валенсия“ в реванша от полуфиналите в турнира. Така „каталунците“ спечелиха сблъсъка с общ резултат 3:0 и за пета поредна година се класираха за големия финал. В него техен съперник ще бъде тимът на „Севиля“. Двубоят за трофея е насрочен за 21 април, като тепърва предстои да се избере на кой стадион ще се проведе битката.

Каталунците си осигуриха шанса срещу „Севиля“ да спечелят Купата за юбилеен 30-и път, както и за четвърти пореден – постижение, което не се е отдало на нито един тим от 1933 година до наши дни.

Феновете по трибуните очакваха домакински натиск в търсене на изравнителен гол, но вместо това „лос че“ без особена съпротива отстъпиха инициативата на Меси и компания. „Валенсия“ предпочиташе да действа на контраатака и това все пак създаде проблеми на „Барса“. След като в 9-ата минута Меси предизвика отлично спасяване от Жауме Доменек, стреляйки опасно от пряк свободен удар, пет минути по-късно Родриго Морено бе близо до гол за „прилепите“. Той засече центриране на Хосе Гая, но ударът му с глава изпрати топката в напречната греда.

До почивката Родриго нанесе още един хубав шут, който бе париран от Яспер Силесен, а на другия край на игрището Суарес имаше най-добрата възможност, но изстрелът му не се оказа опасен за Доменек.

Още на почивката Филипе Кутиньо зае мястото на Андре Гомеш в състава на гостите. И това се оказа перфектната смяна на Ернесто Валверде. Още в 49-ата минута бразилецът отбеляза първия си гол с екипа на каталунците след транфера от „Ливърпул“, засичайки центриране на Суарес, който направи брилянтен пробив и на два пътя излъга Гарай.

„Валенсия“ опита с по-чести атаки да потърси обрат, но защитата на „Барса“ и Силесен се справиха с най-опасните положения. В 74-ата минута холандският вратар на каталунците се прояви с изумително спасяване, отразявайки с дясната си ръка удар на Гая от едва два метра.

А в 82-ата минута Иван Ракитич подсигури успеха на своя тим с четвъртия си гол за сезона във всички турнири. Суарес отново бе в ролята на асистент, след като се възползва от грешка на централния защитник Габриел.