Федерер продължава да пише история, спечели 20-ата си титла от Големия шлем

0
Федерер продължава да пише история

Роджър Федерер продължава да пише история. 36-годишният швейцарец спечели 20-ата си титла от Големия шлем, след като победи Марин Чилич с 6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6, ?? на финала на Australian Open.

По този начин той за втора поредна година триумфира в Мелбърн. За швейцарския маестро това е шеста титла от Откритото първенство на Австралия, с което се изравни с Рой Емерсън и Новак Джокович. Швейцарецът за втори път побеждава Чилич на финал от Големия шлем, след като го направи миналата година на „Уимбълдън“.

Федерер записа 14-а поредна победа в Мелбърн, като за втори пореден сезон трябваше да играе пет сета на финала. През 2017 г. той се бе завърнал след шестмесечно отсъствие и стигна до титлата след титанична битка за титлата с Рафаел Надал. До двубоя с Чилич той не бе губил сет тази година и бе допуснал четири пробива, а днес допусна два.

Чилич завършви великолепното си представяне в Австралия със загуба, но от утре ще се изкачи до третото място в световната ранглиста. Шампионът от US Open 2014 г. губи втори финал от Големия шлем.

Маестрото започна вихрено мача и набързо поведе с 4:0 гейма. В тези минути Чилич успя да спечели едва четири точки. Това предреши изхода на сета, който продължи само 24 минути.

Тенисистът от Меджугорие стигна във втория гейм на следващата част до първите си две точки за пробив, но Федерер ги „изтри“ с великолепни сервиси. След това 36-годишният швейцарец в три гейма имаше точки за брейк, но съперникът се справяше със ситуацията. Роджър направи двойна грешка в десетия гейм, която донесе сетбол на Чилич. Маестрото не трепна и се справи със ситуацията за 5:5. В последвалия тайбрек хърватинът поведе с 6:4 точки и реализира общо третия си сетбол с отличен смач. Така Федерер загуби първи сет в турнира.

В третата част Маестрото направи пробив за 4:2, след като поведе с 40:0 и реализира втората си възможност. При 5:3 Федерер сервираше за сета. Той го затвори на нула, като при последната точка реализира 19-ия си ас във финала.

Той проби и в откриващия гейм на четвъртата част. После имаше и точка за 3:0, но Чилич я неутрализира. Федерер изигра много слаб сервис гейм и съперникът върна пробива на нула при 3:3. Веднага след това хърватина спаси брейкбол, а после проби отново в маратонски гейм. При 5:3 Марин сервираше за частта и го направи на нула

Чилич имаше две точки за пробив в откриващия гейм на заключителната част, но Федерер оцеля. Веднага след това швейцарецът на свой ред направи брейк за 2:0, а след това успя и да го затвърди. Всичко свърши, когато Роджър проби за 5:1. След това затвори двубоя с гейм на нула.

Федерер завърши с 41 печеливши удари, от които 24 аса, и 40 непредизвикани грешки . Чилич постигна 45 уинъра (16 аса), но и 64 грешки.