Хамилтън спечели шеста световна титла след второ място в САЩ

0
Люис Хамилтън спечели шеста световна титла

Люис Хамилтън спечели шеста световна титла във Формула 1. Британският пилот на „Мерцедес“ завърши втори в Гран при на САЩ на пистата в Остин, което му гарантира титлата два кръга преди края на сезона.

Състезанието бе спечелено от съотборника на Люис – Валтери Ботас, Той извърта 56-те обиколки на пистата за 1:33:55.653 часа. Втори, на 4.148 секунди след него финалната линия пресече Люис Хамилтън, трети остана Макс Ферстапен (Ред Бул). Топ 10 допълниха Шарл Льоклер (Ферари), Александър Албон (Ред Бул), Даниел Рикардо (Рено), Ландо Норис и Карлос Сайнц (Макларън), Нико Хюлкенберг (Рено) и Серхио Перес (Рейсинг Пойнт).

Ботас стартира от полпозишън, но трябваше да се бори до края, за да финишира пръв. Хамилтън беше с различна стратегия от съотборника си и Макс Верстапен със само едно спиране в бокса. Все пак финландецът успя да изпревари Хамилтън няколко обиколки преди края. От своя страна пък Хамилтън успя да удържи на атаките в заключителните моменти от страна на Макс Ферстапен.

След 19 старта Хамилтън има 381 точки, а Ботас е с 314. В битката за третото място в крайното класиране са въвлечени Макс Верстапен, Себастиан Фетел и Шарл Льоклер. С шестата си корона Хамилтън се доближава само на една титла от рекорда на Михаел Шумахер, записан през 2004 г. Британецът оставя зад себе си легендата Хуан Мануел Фанджо, който има пет титли.

До края на сезона остават два старта – Гран при на Бразилия на 17 ноември и Гран при на Абу Даби на 1 декември.