Какво ново в училище от 15 септември

0
равен достъп до качествено образование

Това е записано в разпоредбите на МОН, които влизат в сила този септември според приетия нов Закон за училищното и предучилищното образование.

Вместо това за тези, които не са усвоили минимума знания, ще се организират различни летни форми на наваксване. Тази допълнителна подготовка ще е задължителна, ще обхваща предимно ученици, чийто майчин език не е български, както и деца на бежанци. След 5-и клас обаче при оценка слаб (2) ученикът ще повтаря.

Най-малките няма да получават оценки по шестобалната система. В 1- клас оценяването е с качествени оценки и приключва с една обобщена, пише в разпоредбите.

Четвъртокласниците пък ще завършват с национално външно оценяване по 4 предмета. Представянето им на популярната като миниматура по математика е възможен вариант за вход за гимназиите с профил математика и/или природни науки.

Учениците от прогимназията и гимназията задължително ще правят класни работи по български език и литература, по математика и по чужд език. Въпросът с контролните и останалите форми на изпитване за поставяне на текущите оценки не се регламентира нормативно. От тази учебна година влиза обучението по гражданското, здравното, екологичното, интеркултурното образование с всички изписани в наредбата теми за часа на класа. Всяко училище трябва да си разработи свой етичен кодекс. Класният ръководител ще изготвя план за часа на класа с темите според възрастта и подготовката на децата.

Нов учебен план т.г. влиза в сила само в 1-и и 5-и клас. Всеки директор ще утвърди годишно тематично разпределение, но ще се учи по старите учебници. Нов ще има единствено по история и цивилизации за петокласниците.

В 7-и клас обучението завършва с 3 национални външни оценявания – по български език и литература, по математика и по чужд език. Според новия просветен закон началното образование приключва именно след 7-и, не след 8-и клас, но догодина успоредно дипломите си трябва да вземат и заварено положение осмокласници. Основната промяна, развълнувала родители и деца, е че оценяването от изпитите, с които се кандидатства в гимназия, вече ще е с точки. Със съответния брой набрани точки всеки ученик ще намери своето място в различен тип гимназия – профилирана или професионална, обясняват от Министерството на образованието и науката. Сега с двойка просто нямаше как да се кандидатства. Педагогическият съвет на всяко училище ще избира и двата учебни предмета, които ще са балообразуващи за учениците, завършващи 7-и клас. Оценките по тези предмети ще се преобразуват в точки и ще се прибавят към точките от националните външни оценявания по български език и литература и по математика, за да се образува балът на седмокласниците.

Друга промяна за учениците, които тази есен ще са в 7-и клас, е необходимостта да вземат в една година повече материал по история, география и биология заради законодателната промяна образователната степен да се получава след седми, а не след осми клас. Това налага през учебната 2016 – 2017 г. компенсиране на пропуснатия материал по история – раздел “Средновековие”, география – раздел “Континентът Европа”, биология – раздел “Гръбначни животни”, уточняват от министерството.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили