МОН конкретизира идеята за обединение на ВУЗ-ове

0

Малки висши училища със сходен или допълващ се профил и разположени в едно и също или в близки населени места, да се обединят под общо име, с общо или споделено ръководство.

Това предвижда идеята на образователното министерство за реформа във висшето образование. Идеята е „шапката“ да бъде юридическо лице, като съставните висши училища също запазят значителна юридическа и академична самостоятелност. Чрез новата структура участващите в нея университети могат да споделят преподаватели, материална база, администрация и обслужващи звена, да организират обща кандидатстудентска кампания. Няма да се засяга специализираното обучение, по което всяко малко висше училище има своята уникална експертиза. Отделните висши училища ще могат да кандидатстват за проекти самостоятелно и да се сдружават за съвместно обучение с други университети.

Възможно е обединение например между Химико-технологичния и металургичен университет, Минно-геоложкия университет, Лесотехническия университет, Висшето училище по телекомуникации и пощи и Висшето транспортно училище. Заедно те биха могли да създадат Софийски университет по технологии. Националната академия за театрално и филмово изкуство, Националната музикална академия, Националната художествена академия и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство биха могли да образуват Национална академия по изкуствата, предлагат от МОН. От там обещават, че промените ще се осъществяват чрез увеличаване на финансирането, което ще се обвърже с постигането на определени цели и резултати. Реформата във висшето образование ще започне с повишаване на изискванията към преподавателите и подобряване на системите за акредитация, атестация и борба с плагиатството.

Според ведомството, реформата се налага, защото българските висши училища нямат достатъчна видимост в международен план и все още няма българско висше училище в топ 500 на световните университетски класации.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили