Олимпийският шампион надделя над финалиста в Лигата на нациите

0
Олимпийският шампион

Олимпийският шампион Бразилия постигна втора поредна победа на Световното първенство по волейбол за мъже в Италия и България. Волейболистите на „Селесао“ се измъкнаха срещу финалиста в Лигата на нациите Франция и надделяха след петгеймова драма с 3:2 (25:20, 25:20, 21:25, 23:25, 15:12) в най-интересния мач от предварителна Група В шампионата, игран пред близо 5000 зрители в зала „Арена Монбат“ в Русе.

„Селесао“ спечелиха сравнително безпроблемно първите два гейма и когато голяма част от зрителите очакваха „чиста“ победа, петлите се „наежиха“ и успяха да постигнат обрат. Стигна се до тайбрек, в който Бразилия поведе с 5:3 след силни атаки на Уолъс Де Соуса и грешка на Тибо Росар.
Последва страхотен обрат до 8:6 за Франция след силни изяви на Ървин Нгапет, Стефан Бойер и Бартелеми Шинениезе. Разликата стана 10:7 след ас на Жулиен Линеел. „Селесао“ веднага изравни при 10:10 след страхотен блок на Лукаш Сааткамп и атака в аут на Стефан Бойер.
Равенството се запази до 12:12, след което олимпийските шампиони стигнаха до мачбол при 14:12 след два фантастични блока на Липе и влезлият като резерва Маурисио Соуса. Мощен ас на Сааткамп донесе 15-ата точка и победата с 3:2 за Бразилия.
Най-полезен за Бразилия бе Уолъс Де Соуса с 20 точки (2 блока и 47% ефективност в атака) за победата. Липе (6 блока!, 2 аса и 37% ефективност в атака) и Дъглас Соуса (2 блока и 50% ефективност в атака) добавиха 15 и 14 точки за успеха. За „петлите“ звездата Ървин Нгапет бе над всички с 22 точки (1 блок, 1 ас и 53% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за победа.