Отмъстихме на Иран, запазваме шанс за финалната шестица

0
шанс за финалната шестица

Българският национален отбор по волейбол запазва шансовете си за финалната шестица! В зала „Арена Армеец“ в столицата националите ни победиха Иран с 3:0 гейма (25:19, 28:26, 26:24) в първия си мач от втората фаза на Световното първенство.
С победата България се изкачи на второ място в група G с 12 точки след 4 успеха и 2 поражения. Иран е с 11 точки, а лидерът САЩ с 16.

Във втория сблъсък с Иран, от когото загубиха преди седмица във Варна избраниците на Пламен Константинов демонстрираха разнообразен сервис, добра игра в защита и на блокада, както и най-важното – страхотен дух, позволил им да спечелят втория и третия гейм, които бяха много равностойни.
Мачът започна отлично за българския отбор, който спечели седем от първите осем точки, а при първата техническа пауза се оттегли с аванс от 8:2. След второто техническо прекъсване поведоха със 17:10, след което последва леко отпускане, което позволи на иранците да намалят разликата до четири точки при 14:18. Българските волейболисти все пак нямаха проблем да затворят гейма с 25:19.
Втората част започна с по-добра игра на Иран. Азиатският тим спечели четири от първите пет точки и поддържаше разликата до 8:5. Българите обаче бързо съкратиха пасива си и при втората техническа пауза бяха напред при 16:15.
Последваха нервни минути, в които резултатът се движеше точка за точка. Иранците първи стигнаха до точка за спечелването на втория гейм, но българите я спасиха и спечелиха надлъгването с 28:26.
Здравата битка продължи и в третия гейм, в който нито един от двата отбора не успяваше да се откъсна с повече от две точки. Равенството се задържа до 20:20, когато българският отбор записа серия от четири поредни точки, за което помогнаха два сервиса на Тодор Скримов, които с помощта на мрежата се превърнаха в асове.
Двубоят изгледаше решен, но „лъовете“ пропиляха и четирите мачбола и се стигна до равенство при 24:24. Все пак българите стигнаха до пета възможност, която Валентин Братоев реализира.
В първия мач от групата САЩ победи Канада с 3:1 и се насочи уверено към финалната шестица. Американците постигнаха шести успех от шест мача и събраха 16 точки. Канадците са последни с девет.