Правно-счетоводни „хватки“ в основата на новия договор за залата, опозицията бойкотира решението

0
Правно-счетоводни „хватки“

Правно-счетоводни „хватки“

Това стана ясно по време на продължилите близо 2 часа дебати на заседанието на Общинския съвет на Русе. Предложението предвижда обособяване на спортната зала в самостоятелно дружество „Арена Русе Инвест“, което да бъде с чисто кредитно досие, т.е., да няма дългове и от такива позиции да води преговорите с контрагентите, желаещи да провеждат в залата спортни и културни мероприятия.  Това, според представителя на „Арена Русе Инвест“ Чавдар Данев, била причината за форсмажорното вкарване на предложението в Общинския съвет. Решението трябвало да се вземе преди настъпването на активния сезон, за да може мениджмънтът на залата да бъде „с развързани ръце“ при воденето на преговорите.

„Градът има интерес залата да функционира, тъй като това води след себе си множество положителни ефекти за целия град – не само финансови, а и културни“, каза в подкрепа на тезата си Данев и направи паралел с Доходното здание.

209 000 евро на тримесечие е размерът на погасителната вноска по ипотеката на залата. 15 – 16 хил. евро са лихвите на месец към момента, каза в подкрепа на тезата си Данев. Целта е приходите да се увеличат с привличане на повече партньори, за да се постигнат адекватни на разходите приходи.

Във връзка с направеното предложение за отлагане на решението с 14 дни, през които съветниците подробно да се запознаят с тънкостите около преструктурирането Данев коментира, че 14 дни отлагане няма да са фатални за решението, но по-скорошното приемане на решението ще даде необходимото време за работа по документацията. Предложението за отлагане обаче не беше прието, тъй като почти всички съветници от ГЕРБ гласуваха „въздържал се“.

Правно-счетоводни „хватки“ Изявлението му обаче явно не можа да убеди всички и за това от Реформаторския блок поискаха 30-минутна почивка за консултации между групите в Общинския съвет. След тяхното провеждане съветниците от БСП, Реформаторски блок и ВМРО + Глас Народен напуснаха залата и не взеха участие в гласуването. В него участваха едва 30 старейшини, 28 от които подкрепиха предложението кметът да подпише споразумението, а представителите на Общинския съвет в органите на управление на „Проект Русе“ АД да подкрепят решенията за промените в устройството на новото дружество.

Преструктурирането предвижда отделяне по смисъла на чл. 262 в от Търговския закон, при което собствеността върху спортно – зрелищната зала се обособява в самостоятелно дружество с дейност, описана в договора. Към момента на отделянето процентното съотношение между акционерите е същото както в „Проект Русе“ АД. По силата на посочения по – горе договор, след създаването на новото дружество, Община Русе и „Проект Русе“ АД ще извършат замяна на акции, като „Проект Русе“ АД ще замени притежавани от него акции в новоучреденото дружество срещу акции на Община Русе в „Проект Русе“ АД, така, че в новоучреденото дружество общината ще притежава 49 % от акциите, а „Проект Русе“ АД – 51%.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили