Пред 4000 зрители Холандия сътвори сензация в Русе, надигра Бразилия

0
Канада продължава без грешка

Пред 4000 зрители в зала „Арена Монбат“ в Русе волейболистите на Холандия сътвориха най-голямата сензация до момента на Световното първенство в Италия и България.
„Лалетата“ записаха втора победа на шампионата, след като обърнаха и надделяха над олимпийския шампион Бразилия с 3:1 (21:25, 25:20, 25:20, 25:21) в третия си мач от Група В на Мондиал 2018. Това е първа победа на „лалетата“ над „селесаос“ от 52 години насам – последният им успех беше през 1966 г. в Чехословакия.
Двубоят се радваше на голям интерес, като напълни трибуните в залата и се превърна в поредния празник за града. Той бе проследен от редица гости, сред които посланикът на Бразилия Ана-Мария Сапайо Фернандес и бразилските футболисти на „Лудогорец“, които деряха гърла за „селесао“ заедно със семействата си. Агитки и на двата тима подкрепяха съперниците, като се получи страхотен мач.
Бразилците започнаха по-активно, но атаките им през центъра във втората част бяха спрени. Блокадата на холандците продължи да работи и във втората и третата част, което им гарантира и победата. С този невероятен успех Холандия завърза възела на група В и направи интрига във временното класиране.
Най-полезни за холандския тим станаха Вуутер Тер Маат (1 блок, 2 аса) и Тийс Тер Хорст (2 блока) с 16 и 15 точки за победата. За олимпийските шампиони от Бразилия Дъглас Соуса (1 ас) и Лукаш Сааткамп (2 блока, 1 ас) се отчетоха с по 13 точки.
Холандия е на 3-то място във временното класиране в групата с 2 победи, 1 загуба и 6 точки. „Селесао“ също има 2 победи и 1 загуба, но с 5 точки са 4-ти. Двата тима на практика си осигуриха участие във втората фаза на първенството.
Днес Бразилия ще почива, докато холандците ще играят срещу Франция от 20,30 часа.