Престоят в Космоса води до множество промени в тялото

0
Престоят в Космоса води до множество промени в тялото

Приключи първото по рода си изследване на астронавти-близнаци. Резултатите от него могат да се обобщят с извода, че престоят в Космоса води до хиляди генетични промени. Те не изглеждат трайни или твърде драстични и все пак може да се пътува дългосрочно между планетите.

Продължилото няколко години проучване, започнало през 2015 г., на астронавтите-близнаци Скот и Марк Кели, даде много полезна информация на учените.

Скот заминава за Международната космическа станция и прекарва на борда ѝ 340 дни, а брат му Марк остава на Земята. И двамата били изследвани редовно, а Скот изпращал и замразени проби от МКС. След завръщането на Скот през 2016 г. двамата били изследвани подробно в продължение на година на всички характеристики на тялото и организма. Общо са събирани данни в продължение на 27 месеца. Информацията е обработена от 10 различни екипа учени, които излизат със заключения.

Открити са: хиляди промени на генетично ниво, множество промени във формата на белите кръвни телца; „счупване“ на хромозоми в Скот, които са се свързали и пренаредили сами; ретината се удебелила и станал далекоглед, краката му се подували и др. Има и промени в когнитивните функции. При Марк всичко било непроменено. Единствено имунната им система останала стабилна.

Измененията при гените и при белите кръвни телца на Скот се възстановили в рамките на шест месеца. Изключение правят „малък процент гени, които са свързани с имунната система и поправката на ДНК“ и не са се завърнали в предишните си стойности.

Резултатът от това проучване ще се използва от учените при други пътувания, особено при по-амбициозните дълги космически пътешествия до Марс. Данните ще са от основно значение за подготовката на астронавтите и за самите мисии.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили