Русенци оглавиха класацията на най-добрите щангисти на България

0
Русенци оглавиха класацията на най-добрите щангисти

Двама русенци оглавиха класацията на най-добрите щангисти на България. Състезателят на ТСК «Русе» Ангел Русев бе отличен като «Най-добър щангист» в България за 2018 г. Първи негов подгласник е Стилян Гроздев, третото място в класацията на най-добрите щангисти зае Георги Шиков.

Както ТВН вече писа, Ангел Русев е европейски шампион до 17 години, а при мъжете се нареди пети на европейско първенство и шести на световното в Ашхабад, където подобри пет световни рекорда.

Стилян Гроздев и Георги Шиков са европейски вицешампиони за мъже от Букурещ.

В класацията следва третата на младежката олимпиада и първа на континента при 17-годишните Галя Шатова, пета е бронзовата от европейското за жени Даниела Пандова, а шести се нареди олимпийският вицешампион за младежи Христо Христов и др.

Въпреки турболентните събития, българските щанги изпращат една успешна година. В нея те спечелиха над 20 медала от световни и европейски първенства при младите и имат три отличия от европейското за мъже и жени.

Христо Христов стана олимпийски вицешампион при младите, а Галя Шатова грабна бронза на младежката олимпиада в Буенос Айрес. Христов бе определен и за най-добър млад талант за годината у нас сред всички спортове.

Годишните награди на БФВТ бяха връчени в тържествена обстановка, на церемонията бяха обявени най-добрите 10 при състезателите и водещите  треньори. Всички те получиха почетни плакети, а Русев си тръгна с огромна купа за победител в традиционната анкета.

На тържеството на БФВТ бе отбелязана и годишнината на един от най-великите в българския спорт – двукратният олимпийски шампион Нораир Нурикян.