Счупихме 50-годишен карък, бихме Швеция 3:2

0
Българските национали счупиха 50-годишен карък

Българските национали счупиха 50-годишен карък, побеждавайки Швеция с 3:2 в квалификационен мач от група А за Мондиал 2018.

Последната ни победа срещу шведите датираше от есента на 1967 година в квалификация за Европейско първенство, когато с голове на Аспарухов, Котков и Митков националите победиха с 3:0. Сега допуснахме 2 гола, но това не прави победата по-малко сладка.

„Лъвовете“ поведоха в 12-ата минута. Георги Миланов центрира остро в наказателното поле, където Станислав Манолев се извиси над отбраната на шведите и с глава прати топката в мрежата на Олсен. Само четири минути по-късно гостите получиха възможност да възстановят равенството, след като главният арбитър Паоло Талявенто отсъди дузпа за нарушение на Георги Костадинов срещу Андреас Гранквист. Зад топката застана Емил Форсберг, чийто удар обаче бе майсторски париран от Пламен Илиев.

Въпреки добрата игра на “лъвовете” в 29-ата минута резултатът все пак бе изравнен, след като Микаел Лустинг вкара с глава, засичайки центриране на Лудвиг Аугустинсон. Попадението обаче не смути българите, които много бързо отново си върнаха водачеството. В 33-ата минута Ивелин Попов центрира от пряк свободен удар и Георги Костадинов с глава направи 2:1. За съжаление играчите на Петър Хубчев не успяха да задържат аванса си до края на полувремето и четири минути преди неговия край шведите отново изравниха – отново след гол с глава, този път дело на Маркус Берг.

След почивката двата тима продължиха здравата битка помежду си. Играчите на “Тре Конур” бяха по-активни в началните минути като създадоха няколко положения пред врата на Пламен Илиев. Стражът обаче бе безпогрешен и с изявите си вдъхна допълнителна увереност в своите съотборници, които дочакаха своя момент в 78-ата минута. При отлична контра на българите Ивелин Попов пусна подаване към Ивайло Чочев, който с много техничен удар от границата на наказателното поле матира за трети път Олсен.

С днешния успех България запази реални шансове за класиране на Мондиала в Русия. Играчите на Петър Хубчев заемат третата позиция в класирането с актив от 12 точки. Шведите остават на второ място с 12, лидер вече е съставът на Франция с 16, след като “петлите” надвиха с 4:0 Холандия.