Семейството на пътния шеф подготвя задача по обществена поръчка. После я печели

0

Автор: Мила Чернева

„Биад-С“ на децата на Светослав Глосов ще ремонтира покрива на Националната библиотека по задание от компания на съпругата на Глосов.

Обществените поръчки на теория са състезателни и при равни условия за кандидатите. Но има и изключения. Едно такова е ремонтът на покрива на Националната библиотека. Срещу 780 хил. лв. той ще бъде поправен от компания, която е останала сама в състезанието и е свързана пряко с фирмата, изготвила част от задачата. А пиперът в историята е, че главен герой в примера е семейството на шефа на пътната агенция Светослав Глосов.

Става дума за строителната „Биад-С“, която от година се притежава и управлява от Диана Глосова и Апостол Глосов, негови син и дъщеря. Същевременно друга създадена от него фирма – „Глоса“, е изготвила техническия паспорт на сградата, който е част от заданието в търга. В момента тя се управлява и притежава от съпругата му.

Една удобна ситуация

Техническият паспорт на сградата на библиотеката е изготвен от обединение от две фирми, една от които е „Глоса“. Поръчката за тази дейност е спечелена на 15 септември 2017 г. и е на стойност 57 хил. лв. без ДДС. Дружеството в момента е собственост на Зина Иванова-Глосова, съпруга на Светослав Глосов. Според сайта се занимава със строителен надзор и оценка за съответствията на инвестиционни проекти. 

Техническият паспорт е част от тръжната документация в поръчката на Народната библиотека за проектиране, авторски надзор и основен ремонт на покрива на библиотеката.

Три оферти, една отворена

На търга за ремонт на покрива са се явили три участника – ДЗЗД „Национална библиотека“, „Реставрация“ и „Биад-С“. Съдейки по адреса и имейла на първия кандидат, в консорциума явно влиза фирма „Шлос“, специализирана в работите по покриви. Фирмата е собственост на Миладин и Милена Вучеви. Техен партньор в обединението е била строителната „Бигла“. Тяхната оферта изобщо не е отворена заради липсващ надпис на един от пликовете в ценовата оферта. Освен това комисията по оценка на офертите посочва, че липсвало описание и номерация на частите от техническата оферта. От „Шлос“ уточниха, че наистина са имали грешки, като например ценовата оферта е била сложена и в плика с техническата, което е против правилата. 

„Реставрация“ е държавно дружество с принципал Министерството на културата. Фирмата е отстранена, защото е подала ценовата си оферта в прозрачен плик, което е абсолютно забранено. През август 2018 г. компанията е спечелила поръчка за ремонт на читалище в Радомир например, тоест не е напълно неопитна в държавните търгове. „Капитал“ потърси изпълнителния директор по мобилния му телефон, но той не вдигна. 

Tака в състезанието остава само „Биад-С“ и печели безапелационно. Фактът, че свързано дружество е подготвило основата за заданието, със сигурност е бил от полза на победителя. Договорът с „Биад-С“ е подписан на 5 ноември 2018г.

Прогнозната стойност на поръчката е била 657 хил. лв. без ДДС, а цената на победителя е 652 хил. лв. (или 782 хил. с ДДС). Запознати с търга твърдят, че дори тази стойност е твърде ниска за дейностите, които ще се изпълняват, и е вероятно да има анекси към договора за някои допълнителни строителни работи.

Конфликти или интереси

Според юрист, с когото „Капитал“ разговаря, дефиницията за конфликт на интереси се различава в Закона за обществените поръчки (ЗОП) и в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Това позволява и тълкуването да е объркващо.

Единият проблем в случая е, че част от заданието – техническият паспорт, включен в документите, е изготвена от фирма, пряко свързана с победителя. „Майката е направила задание, обаче синът й е пълнолетен и те представляват две отделни домакинства – това би било оправданието обаче в такъв случай“, уточнява експертът по ЗОП, като добавя, че това не е силна аргументация. Той дава пример, че когато поръчка се финансира със средства от ЕС, действа регламент, при който даже емоционалната връзка се счита за основание на конфликт на интереси – например двама души, които живеят заедно, но без граждански брак. Търгът на библиотеката обаче се финансира с пари от държавния бюджет, а там дефиницията е по-тясна, коментира източникът на „Капитал“.

В документацията към търга е посочено, че възложителят може да отстрани участници, при които има конфликт на интереси, който не може да отстранен, като са цитирали ЗОП:

„Конфликт на интереси“ е налице, когато възложителят, негови служители или наети от него лица извън неговата структура, които участват в подготовката или възлагането на обществената поръчка или могат да повлияят на резултата от нея, имат интерес, който може да води до облага по смисъла на чл. 54 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и за който би могло да се приеме, че влияе на тяхната безпристрастност и независимост във връзка с възлагането на обществената поръчка.

Самите фирми не се намират на един адрес, но в непосредствена близост – „Глоса“ е на ул. „Шар планина“ 75, а „Биад-С“ – на ул. „Шар планина“ 59-63. Според сайтовете на фирмите адресът и на двете компании е вторият.

„Капитал“ опита да се свърже и с двете компании и се оказа, че телефонът им е един и същ. При първия разговор служител отговори, че „шефовете няма да се върнат днес“.

Проблем около поръчката е, че Светослав Глосов е високопоставен държавен служител. Въпреки че е част от съвсем различно ведомство, според юрист пак това може да се тълкува като възможност за натиск.


Кои са победителите

„Биад-С“ е създадена преди 25 години. През 2013 г. печели концесията на жп гарата в Пловдив в обединение с транспортната „Карат-С“, като делът на строителната фирма е 5%. За 2017 г. компанията има около 3.7 млн. лв. приходи, а за предходната – 3.93 млн. лв.

Източник: www.capital.bg

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили