Симона Халеп с първа титла от Шлема

0
Симона Халеп

Симона Халеп е новата шампионка на Откритото първенство на Франция по тенис „Ролан Гарос“.

В оспорван двубой румънката надделя с 3:6, 6:4, 6:1 над американката Слоун Стивънс. Това е първа титла от турнирите за Големия шлем за Халеп, която в момента е №1 в световната ранглиста. Преди днешния финал тя беше изгубила два пъти битката за титлата в Париж, а по-рано през сезона отстъпи и на финала на Australian Open.

Халеп беше близо до ново разочарование, след като отстъпи в първия сет, но събра сили и осъществи обрат срещу отличното представящата се №10 в света Стивънс след малко повече от два часа игра.

Американката, която вече има в актива си титла от US Open, влезе по-спокойна в двубоя, печелеше с по-голяма лекота подаванията си в началото на двубоя, а един пробив в четвъртия гейм се оказа достатъчен за нея да поведе с 1:0 след 6:3, като успя да спаси единствената точка за пробив пред Халеп в последния девети гейм.

Няколко обрата белязаха втората част. Тя започна с нов пробив в полза на Стивънс, която се възползва от четвъртата точка за пробив в първото подаване на Халеп. Притисната до стената, румънката даде всичко от себе си и успя не само да върне и пробива и да изравни, но и да поведе с 4:2 след нов пробив.

Серията й обаче бе спряна още в следващия гейм с втори пробив и за Стивънс, а малко по-късно резултатът беше изравнен. Халеп взе оспорван гейм за 5:4, а малко след това се добра до точка за пробив с цената на сетбол и след аут на американката, резултатът в сетовете беше изравнен.

В решителната трета част Халеп показа най-доброто от себе си – невероятна борбеност, дух и концетрация, които пречупиха Стивънс. Румънката поведе с 2:0, затвърди, след което последва много оспорван четвърти гейм с невероятни отигравания и от двете страни на мрежата. Може би най-забележителното от тях беше спечелено от Халеп, което означаваше втори решителен пробив, напълно достатъчен за крайния успех в мача – 6:1 и 2:1 сета.