След референдума в Швейцария – кравите остават без рога

0
След референдума в Швейцария – кравите остават без рога

Както вече писахме, в Швейцария се проведе необичаен референдум за рогата на кравите. Тази неделя резултатът показа, че гласоподавателите са отхвърлили инициативата, която предвиждаше да се отпускат субсидии на животновъдите, които запазят рогата на добитъка си, пише Agence France-Presse.

Допитването привлече силно внимание и породи много коментари, но само 47 на сто от гласувалите са подкрепили субсидиите за запазването на рогата на добитъка.

Практиката да се правят такива манипулации е от 70-те години, когато се променят и условията на отглеждане на животните. Приема се закон, според който, ако отглеждаш крави с рога, трябва да оставиш свободно една трета от пространството, което те обитават. Това коства повече средства и усилия на фермерите, което пък води до въвеждане на практиката да се режат рогата на животните.

Фермерът Армин Капул се противопоставя на това и инвестира 55 хиляди франка от пенсионния си фонд за популяризиране на инициативата:

„Кравите ни дават храна, ние трябва да ги уважаваме като такива, каквито природата ги е създала. Важно е да запазим и техните рога. Когато ги погледнем, те винаги държат главите си високо и са горди. Когато им махнеш рогата, те стават много тъжни“, казва той и събира 150 хиляди подписа в подкрепа на провеждането на референдум, на който гражданите да решат дали правителството да плаща по 190 швейцарски франка годишно на всеки фермер, който не е отразял рогата на кравата си. Субсидията е предвидено да се отпуска за всяко едно животно. Идеята обаче има и своите опоненти.

Противниците на инициативата се аргументираха, че без рога има повече място и повече безопасност в оборите и поради това младите телета принудително остават без тях.

Армин Капаул изгуби битката си за повече крави с рога в Конфедерацията. 66-годишният човек живее в швейцарския кантон Юра и последните 8 години се е посветил на правата на кравите. В своята кампания, озаглавена „За повече достойнство при добитъка“ той бе обърнал внимание на болките, които теленцата трябва да изтърпят, за да се спре растежът на рогата им. В Швейцария само 10% от 1,5 млн. говеда са с рога, но само пет от 18 кантона подкрепиха Капаул, който каза по този повод:

„Започнахме дискусия и това е прекрасно, така че имаме основание да празнуваме. Резултатът не е толкова лош“.

Отхвърляйки предложението, гласоподавателите спестиха на Швейцария 30 милиона франка, които иначе правителството трябваше да отдели в името на правата на своите крави.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили