Спортсменско поведение класира Япония на 1/8-финал

0
Спортсменско поведение класира Япония

Спортсменско поведение класира Япония на 1/8-финалите на Световното първенство по футбол в Русия.

В Самара Колумбия победи Сенегал с 1:0, докато във Волгоград Япония загуби от Полша с 0:1 в последните мачове от група Н.

При това положения Япония и Сенегал се оказаха с напълно еднакъв актив – по четири точки, четири отбелязани и четири допуснати гола, което означаваше, че двата тима са разделени единствено от фактора феърплей – „самураите“ бяха получили два жълти картона по-малко в досегашните си мачове, което им даваше предимство. Големият губещ от въртележката в групата е тимът на Сенегал, който отпадна от шампионата.

На „Самара Арена“ последният африкански отбор, запазил шансове да преодолее груповата фаза, започна силно и водеше играта, докато колумбийците бяха пасивни, въпреки че се нуждаеха от гол. Най-интересният момент през първата част дойде в 17-та минута, когато реферът Милорад Мажич отсъди дузпа за Сенегал за нарушение на Давинсон Санчес срещу Садио Мане, но след това сръбският съдия се консултира с ВАР и правилно отмени наказателния удар. В 74-та минута обаче Джери Мина даде преднина на южноамериканците, разписвайки се с глава след центриране от корнер на Хуан Кинтеро.

По същото време във Волгоград тимът на Полша бе по-активен, въпреки че вече нямаше шансове да продължи напред, но първата част и на двата мача завърши при нулево равенство. В 59-та минута поляците поведоха в резултата с гол на защитника Ян Беднарек, който се разписа след центриране от фал на Рафал Куржава.

По този начин Колумбия завърши на първо място в групата с шест точки, докато Япония зае ценното второ място, а Сенегал остана на трета позиция и нито един африкански отбор няма да участва на осминафиналите на Световното първенство. Тимът на Полша завършва на последно място в групата с три точки.