Триумф на „Мерцедес“ на „Сузука“, провал за „Ферари“

0
триумф на „Мерцедес“ на „Сузука“

Пълен триумф на „Мерцедес“ на „Сузука“ в надпреварата за Голямата награда на Япония във Формула 1. Двамата германски болида финишираха първи и втори, докато съперниците им „Ферари“ претърпяха провал и финишираха пети и шести, след автомобилите на „Ред Бул“.

Надпреварата спечели Люис Хамилтън, който извъртя 53 обиколки на „Сузука“ за 1;27:17.062 часа, изпреварвайки с 12.919 секунди съотборника си Валтери Ботас и с 14.295 секунди заелия третото място на подиума Макс Верстапен.

За втора поредна година той стартира от полпозишън на „Сузука“ и не изпусна лидерската позиция нито за момент. Победата е 71-а в кариерата на британеца и за пети в Япония (четири пъти на „Сузука“ и веднъж на „Фуджи“). С повече успехи в Гран при на Япония е единствено Михаел Шумахер, който има шест. Бртанецът записа и юбилей с „Мерцедес“, взимайки 50-а победа като пилот на германския отбор. Единственият пилот с повече победи за един отбор е Шумахер със 72 за „Ферари“.

Успеха доближи Хамилтън максимално и до пета световна титла от Формула 1. Той вече има преднина от 67 точки пред втория в генералното класиране Себастиян Фетел (Ферари), което означава, че британецът може да стане шампион за пети път в кариерата си още на следващото състезание за Гран при на САЩ. Надпреварата в Остин, Тексас е на 21 октомври, а Хамилтън има нужда да спечели девет точки повече от германеца, за да си осигури титлата.