За пореден път – Без русенско присъствие на наградите АСКЕЕР

0
97
за пореден път

И тази година, за пореден път, няма да има русенско присъствие на церемонията за наградите “Аскеер”. Това стана ясно след официалното обявяване на списъка с номинациите за най-престижните театрални отличия в България. Членовете на селекционната комисия са изгледали 90 представления, 25 от които на театри извън столицата, но не са преценили че някоя от постановките на ДТ „С. Огнянов“ или изпълненията на членовете на трупата е достойно да попадне в списъка на номинираните. Името на театъра се споменава само във връзка с музиката на Калин Николов за з постановката “Коя гад изяде кашкавала” и костюмите на Свила Величкова за същата постановка.

Номинациите за “Аскеер 2019” в отделните категории:

РЕЖИСУРА

– Деян Донков за “Любовникът” (Народен театър “Иван Вазов”)

– Диана Добрева за “Бащата” (Народен театър “Иван Вазов”) и “Дебелянов и ангелите” (ДТ “Н. О. Масалитинов” – Пловдив)

– Явор Гърдев за “Наблюдателите” (Народен театър “Иван Вазов”)

ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ

– Валентин Ганев за ролята му на Лаймън Фелт в “Спускане от връх Морган” (Народен театър “Иван Вазов”)

– Владо Пенев за ролята му на Андре в “Бащата” (Народен театър “Иван Вазов”)

– Иван Бърнев за ролята му на Хелге в “Празникът” (Малък градски театър “Зад канала”)

ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

– Василена Винченцо за всичките ѝ роли в “Кокошка” (Театрална работилница “Сфумато”)

– Илиана Коджабашева за ролята й на Леа Фелт в “Спускане от връх Морган” (Народен театър “Иван Вазов”)

– Радина Кърджилова за ролята ѝ на Сара в “Любовникът” (Народен театър “Иван Вазов”)

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

– Алексей Кожухаров, Венелин Методиев, Димитър Банчев, Добрин Досев, Ивайло Христов, Красимир Василев, Никола Орешков, Петър Тосков, Симеон Алексиев, Стилиян Стоянов, Тодор Дърлянов, Троян Гогов за ролята на АНГЕЛИТЕ в постановката “Дебелянов и ангелите” (ДТ “Н. О. Масалитинов” – Пловдив)

– Валери Йорданов за ролята на Петлето в “Опит за летене” (Народен театър “Иван Вазов”)

– Стоян Младенов за ролята на Ансел Смит в “Килър Джо” (Малък градски театър “Зад канала”)

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

– Анастасия Лютова а ролята ѝ на Шарла Смит в “Килър Джо” (Малък градски театър “Зад канала”)

– Донка Аврамова – Бочева за ролята на Беатриче в “Защото на мама така ѝ харесва” (Театър “Възраждане”)

– Ирини Жамбонас за ролята ѝ на Елизе в “Аз обичам, ти обичаш, тя обича” (Малък градски театър “Зад канала”)

СЦЕНОГРАФИЯ:

– Венелин Шурелов за “Опит за летене” (Народен театър “Иван Вазов”)

– Мира Каланова за “Дебелянов и ангелите” (ДТ “Н. О. Масалитинов” – Пловдив) и “Бащата” (Народен театър “Иван Вазов”)

– Никола Тороманов за “Дивата патица” (Народен театър “Иван Вазов”), “Наблюдателите” (Народен театър “Иван Вазов) и “Развратникът” (Театър “София”)

КОСТЮМОГРАФИЯ

– Елис Вели за “Развратникът” (Театър “София”)

– Мариета Гоемехова за “Нос” (Театър 199 “Валентин Стойчев)

– Свила Величкова за “Драконът” (ТМПЦ-Варна), “Коя гад изяде кашкавала” (ДТ “Сава Огнянов” – Русе) и “Наблюдателите” (Народен театър “Иван Вазов”)

ТЕАТРАЛНА МУЗИКА

– Калин Николов за “Драконът” (ТМПЦ-Варна), “Коя гад изяде кашкавала” (ДТ “Сава Огнянов” – Русе) и “Наблюдателите” (Народен театър “Иван Вазов”)

– Петър Дундаков за “Портретът на Дориан Грей” (ДТ “Никола Вапцаров” – Благоевград)

– Христо Намлиев за “Луда трева” (Театрална работилница “Сфумато”), “Нос” (Театър 199 “Валентин Стойчев) и “Телефонът на мъртвеца” (ТМПЦ – Варна)