Земеделците – с два срока за деклариране на доходите

0

Земеделците имат два срока за деклариране на доходите, според избрания вид облагане, съобщават от Националната агенция по приходите.

От началото на март земеделските стопани, които са предпочели да се облагат като еднолични търговци, могат да подават годишните си данъчни декларации за получени доходи през 2020 г. Обичайно в русенска област това са към 1100 данъкоплатци, които трябва да направят това до 30 юни. До края на април пък офисът на НАП в Русе очаква още около 1000 регистрирани в региона земеделски стопани като физически лица да подадат ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. Те могат да се възползват след 16 март и от автоматично попълнената от НАП данъчна декларация. И в двата случая земеделците трябва да го сторят само по електронен път с ПИК от НАП или квалифициран електронен подпис.

Друга важна особеност е облагането на получените субсидии за произведената селскостопански продукция от регистрирани земеделски производители в статута им на физически лица. От миналата година Държавен фонд „Земеделие“ предоставя на НАП справка за изплатените субсидии, подлежащи на данъчно облагане и приходните органи могат да ги съпоставят с декларираните от земеделските стопани доходи. Всеки от тях има възможност, преди да подаде декларацията си, да уточни тези суми чрез онлайн-справка в Системата за електронно управление на ДФЗ.

От миналата година мнозина имат възможност да се възползват от преотстъпването на корпоративен данък при инвестиции в нови земеделски сгради и нова селскостопанска техника при производството на непреработена растителна и животинска продукция първично селскостопанско производство. Това е необходимо да бъде направено с подаването на годишната им данъчна декларация при изпълнение на необходимите законови изисквания за ползване на данъчното облекчение. Прилагането на държавната „Помощ за инвестиции в земеделските стопанства, чрез преотстъпване на корпоративен данък”. по чл. 189 б от ЗКПО и по чл. 48, ал. 6 от  ЗДДФЛ  може да се ползва до 31 декември 2022 г., включително за корпоративния данък за 2022 г.

В случаите, в които физическо лице получава доходи от друга стопанска дейност в качеството си на земеделски стопанин, чрез продажби в интернет с наложен платеж, трябва да декларира получените суми в Приложение № 3 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. Например, ако стопанин има кошери, прави мед за собствено потребление, но част от него продава с обяви в интернет, трябва да плати данък за получените доходи.

Подробности за годишното данъчно облагане на земеделските стопани могат да се намерят в сайта на НАП www.nap.bg или на тел. 0700 18 700.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили