14 ноември – Световен ден за борба с диабета

0

Световният ден на диабета (СДД) е най-голямата кампания за повишаване на осведомеността за диабета в света, която обхваща над 1 милиард души в повече от 160 държави.

Отбелязва се всяка година на 14 ноември – рождения ден на сър Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлз Бест открива инсулина през 1922 г.
Световният ден на диабета е създаден през 1991 г. от Международната диабетна федерация (IDF) и Световната здравна организация и става официален ден на ООН през 2006 г. с приемането на Резолюция 61/225 на ООН.

Според статистиката, всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един умира от усложнения на болестта. В България диабетът засяга близо половин милион души, като често остава неразпознат в началния си стадий.

Диабетът се дели на два основни типа – тип 1, по-често срещан сред децата, и тип 2, който засяга предимно възрастни и е свързан с рискови фактори като наднормено тегло, наследствена предразположеност и нездравословен начин на живот. Признаци като повишена жажда, често уриниране, резки промени в теглото и отпадналост могат да сигнализират за заболяването, но то често протича без симптоми.

Лечението на диабета изисква постоянни медикаменти, контрол върху храненето и физическа активност, а ранната диагностика е от ключово значение за намаляване на риска от тежки усложнения като слепота, бъбречна недостатъчност и сърдечносъдови заболявания.

Световната здравна общност апелира за повишаване на информираността относно заболяването и промяна в начина на живот като основен начин за предпазване. В България диабетът е включен в Националната програма за превенция на хроничните болести, наред с други социално значими заболявания като сърдечно-съдови и онкологични.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук