173 млн.лв. за малките фирми: Безвъзмездна помощ или пълнене на хазната?

0
Light bulb with heap of coins stairs.for business and financial concept ideas

Вчера премиерът Бойко Борисов обяви нова икономическа мярка. Този път има лъч надежда, защото тя е насочена към микро- и малките фирми, които са именно най-потърпевшите от кризата с коронавируса. Но и при нея въпросителни не липсват.

Според мярката ще бъдат отделени 173 милиона лева за безвъзмездно подпомагане чрез осигуряване на оперативен капитал за справяне с последиците от пандемията. Средствата са осигурени от бюджета на оперативна програма „Конкурентоспособност“. Има и възможност той да бъде увеличен, като бъдат пренасочени допълнителни суми от другите оперативни програми.

Това става ясно от публикуваната за обществено обсъждане процедура за подбор на проекти „Подкрепа на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“.

Именно тук идва и първият интересен факт. Процедурата е обявена на страницата на ОП „Иновации и конкурентноспособност“ на 15 април, а крайният срок за обсъждането изтече на 22 април. А обществото бе официално уведомено ден след това. Който предложил промени, предложил. Да е чел страниците на всяка оперативна програма. Участието на обществото в обществено обсъждане отново остана просто под формата на споделен корен на дума.

Но все пак. Какво представлява проектът?

Минималната сума, която фимите могат да получат е 3 000 лева, а максималната 10 000 лева. Парите могат да бъдат използвани за разходи за поддържане на дейността на предприятието в срок от 3 месеца. Заявената помощ не може да надхвърля 10 % от нетните приходи от продажбите за 2019 г. С други думи, ако приходите на фирмата за миналата година за 60 000 лева, тя може да получи 6 000 лева. Ако обаче приходите надвишават 100 000, тя получава само 10 000 лева. Управляващият орган ще извърши проверки на декларираните обстоятелства, като могат да бъдат изискани и допълнителни разяснения и документи.

Кой ще получи парите?

В проекта могат да участват юридически лица или еднолични търговци, които са регистрирани преди 1 януари 2019 г., и през 2018 г. и 2019 г. са осъществявали стопанска дейност. Кандидати може да са от всички икономически дейности, с изключение на селското стопанство и хранителната промишленост, които ще бъдат субсидирани през Програмата за развитие на селските райони.

Кандидатите трябва да отговарят на изискванията за микро- или малко предприятие съгласно Закона за малките и средни предприятия – съответно с под 10 и 3.9 млн. лв. оборот и с под 50 души персонал и 19.5 млн. лв. оборот. По думите на премиера парите ще отидат при близо 20 000 фирми в страната.

И докато схемата 60/40 е изгодна само за по-големи предприятия, новата мярка изглежда подходяща само за най-малките, защото при разходи за поддържане на нуждите на предприятието и неговите 50 служители, 10 000 лева, погледнати дори с просто неикономическо око, изглеждат крайно недостатъчни.

Условия за получаване

За да се получат финансите, е необходимо да бъде доказан спад от 20% при оборота за април месец тази година. Това се изчислява на база средномесечния оборот за цялата 2019 година.

Финансираните разходи трябва да бъдат извършени след 13 март 2020г. и да са приключили до датата на представяне на финалния отчет за изпълнение на проекта, т.е. 3 месеца след получаване на помощта. Ще се изискват и съответните документи, които да докажат как и за какво са похарчени средствата.

Условие за получаване на помощта е и фимите да докажат, че нямат задължения към НАП или съответната община или че размерът на неплатените задължения е не повече от 1 на сто от сумата на годишния общ оборот на предприятието-кандидат за последната приключена финансова година. Не е уточенено обаче предвид удължаването на сроковете за плащане на данък за предходната година, дали ненаправената вноска в случая се води задължение или не.

А след като няма данъчна ваканция в страната ни, реално погледнато държавата ще финансира фирмите с такъв вид суми, които ще се върнат обратно при нея под формата на данъци.

Друго условие е към 31 декември 2019 г. предприятието-кандидат да не е било вече изпаднало в затруднено положение.

60/40, безлихвен кредит или безвъзмездна помощ

В крайна сметка изборът, който остава пред малките фирми е да изкарат 40 % от несъществуващия си оборот, за да задържат служителите си, за които не е ясно кога ще има работа; да теглят безлихвен кредит, който не знаят дали ще могат да погасят, защото не е ясно кога ще има работа или да кандидатстват за безвъзмездна помощ, която ги задължава в продължение на 3 месеца да правят разходи, за да издържат до нормализиране на работния процес, при положение, че не е ясно кога ще има работа. 

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили