2024 г. премина прага от 1,5 °C: най-горещата година в историята

0

От България до Европа и света – рекордни температури белязаха изминалата година.

 

2024 година се превърна в повратен момент за климата, регистрирайки най-високите температури в историята на метеорологичните наблюдения. За първи път глобалната средна температура надхвърли прага от 1,5°C над прединдустриалните нива, заложен в Парижкото споразумение.

Основни акценти:

  • 2024 г. е с 1,6°C по-топла от средната стойност за края на 19 век, като надминава предишния рекорд от 2023 г.
  • Екстремните метеорологични явления зачестяват – горещи вълни, бури и наводнения белязаха годината.
  • В България 2024 г. беше най-горещата от началото на наблюденията, със средна температура 2,1°C над нормата.
  • Концентрациите на въглероден диоксид и метан достигнаха рекордни нива.

Глобалният контекст

Данните на европейската агенция „Коперник“ сочат, че средната температура на Земята през 2024 г. е била 15,1°C – с 0,12°C повече от 2023 г. От януари до юни всеки месец бележи температурен рекорд, а юли остава най-горещият месец в историята, със средна температура от 17,16°C.

Рекордно високи температури се наблюдаваха и в океаните, където водната повърхност достигна средно 20,87°C. Това доведе до увеличаване на топлинния стрес върху морските екосистеми и усилване на екстремни явления като тропически циклони.

Какво означава преминаването на 1,5°C?

Този праг е критичен маркер, определен в Парижкото споразумение, за да се избегнат най-тежките последствия от климатичните промени. Докато настоящото преминаване е временно, учените предупреждават, че дългосрочно задържане над тази стойност ще доведе до значително по-сериозни екологични и социални последствия.

България: Най-горещата година досега

В България 2024 г. беше исторически гореща – с температури, които надминаха всички регистрирани стойности от 1930 г. насам. Летните горещи вълни и суши предизвикаха стотици пожари, а бурите нанесоха сериозни щети на селското стопанство и инфраструктурата.

Поглед напред

Макар 2025 г. да се очаква да бъде малко по-хладна заради климатичния феномен Ла Ниня, тя вероятно ще остане сред най-топлите години в историята.

Тази тревожна тенденция поставя спешна необходимост от мащабни действия за намаляване на емисиите и адаптация към променящия се климат.

Източник: Николай Петков

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук