На 28 декември Католическата църква възпоменава хилядите невинни деца, избити във Витлеем по заповед на цар Ирод, според Евангелието от Матей. Тези деца се смятат за първите мъченици на християнската вяра и за първи път са почетени от свети Ириней Лионски.
Празникът е засвидетелстван в календари от V век, включително в Галия и Картаген, а техни реликви се появяват в различни европейски региони. В миналото много домове за сираци са били поставяни под закрилата на невинните младенци.
Един от старите обичаи, свързани с този ден, включва детски игри, наречени „festum puerorum“, при които ученици от манастирски и църковни училища избирали „епископ“ или „игумен“ сред децата. Това дете организирало празненства и паради, а в някои случаи дори водело литургии, облечено във владишки одежди. Въпреки забраните на тези игри от различни църковни събори, те са се практикували в някои региони до XVIII век.
Днес в някои части на Австрия продължава традицията децата да пожелават здраве и щастие на възрастните, символично удряйки ги с пръчка, за което получават подаръци.
Съвременната църква възприема празника и като ден за защита на живота на неродените деца и покаяние за абортите. След Втория Ватикански събор са създадени нови литургични текстове за този ден, който включва специален благослов за децата.