На 28 декември светът отбелязва Международния ден на киното – в чест на първата публична прожекция на „движещи се фотографии“, проведена през 1895 г. в „Гран-кафе“, Париж. Тази историческа демонстрация, осъществена с кинематографа на братя Люмиер, е присъствана от около 40 души и поставя началото на съвременното кино.
На прожекцията са показани десет кратки филма, всеки с дължина от 17 метра и средна продължителност около 50 секунди. Един от тях е знаковият „Работници напускат фабриката Люмиер в Лион“.
Кинематографът, създаден и усъвършенстван от братя Люмиер, се отличава със способността си да записва, редактира и прожектира „движещи се картини“. Малко след първата прожекция, през 1896 г., устройството е представено и в България.
Братя Люмиер продължават да популяризират новото изкуство, организирайки прожекции по света, включително в Бомбай, Лондон, Ню Йорк и Буенос Айрес. Сред емблематичните филми от този период са „Пристигане на влака на гара Ла Сиута“ и „Производство на кокс“, считани за първите документални ленти в историята.
Въпреки че братята първоначално смятат, че „киното е изобретение без бъдеще“, днес то е едно от най-обичаните изкуства. Международният ден на киното е повод да си спомним за началото на това визуално изкуство и неговата еволюция през годините.