Това съобщи пред журналисти изпълнителният директор на дружеството Севдалин Желев. По думите му, причината са влезлите в сила от 6 март промени в Закона за енергетиката, с които се спира изкупуването на принудена и комбинирана електроенергия.
От това „Топлофикация-Русе“ ще загуби близо 12 млн. лева, каза Желев и допълни, че че ако дружеството спре работа, 18-те хиляди абонати или над 50 000 русенци ще останат без топла вода, а на работните си места няма да отидат 312 служители. Това означава и лавина от съдебни дела от абонати за неизпълнени от страна на дружеството ангажименти по договорите. Сериозно ще пострада и инвестиционната програма, тъй като заради загубите дружеството няма да успее в срок да въведе в експлоатация системата за изгаряне на битови отпадъци.
Желев каза още, продължават да се водят разговори с енергийното министерство и с парламентарната комисия по енергетика. Паралелно сред абонатите на дружеството е пусната и подписка. „Чрез нея искаме да сезираме омбудсмана на България, за да може той да атакува тази норма като противоконституционна“, каза още Севдалин Желев.
Тодор Дечев, лидер на КТ „Подкрепа“ в предприятието заяви, че от страна на синдикатите има готовност за протестни действия. Решение за това, какви ще бъдат те, ще бъде взето в края на седмицата.
Съд! Съд за тарикатите от Плевен(те са собственик на ТЕЦ-а)!Нека се обединим срещу тях!
Спрат ли ми топлата вода, веднага завеждам иск за неизпълнение на задължения по подписан, и най-вече дирижиран от тях, договор! Ако и други се присъединят…направо не ми се мисли какво я очаква топлофикацията!