58 години от началото на космическата ера

0

На тази дата през 1957 година СССР изстрелва първия изкуствен спътник на Земята -Спутник-1, с което започва „космическа надпревара“ между Съветския съюз и САЩ. Любопитна подробност е, че на следващия ден официозът в. „Правда“ посвещава на събитието едва няколко реда. Десет години по-късно обаче Международната федерация по астронавтика през септември 1967 г. решава да обяви датата на изстрелването за начало на космическата ера.

На 31 януари следващата година САЩ изстрелват първия си спътник „Експлорър 1“.

Спътникът, станал първото изкуствено небесно тяло в Космоса, е изведен в орбита около Земята с ракета-носител R-7 от 5-тия научно- изследователски полигон на министерството на отбраната на СССР, който по-късно е преименуван на космодрум Байконур.

Космическият апарат ПС-1 (елементарен спътник-1) е топка с диаметър 58 сантиметра, тежи 83,6 килограма, и е оборудван с четири антени с дължина 2,4 и 2,9 м за предаване на сигнали, с работещи на батерия предаватели.

295 секунди след старта, ПС-1 и централният блок на ракета с тегло 7.5 тона, са изведени в елиптична орбита с апогей 947 km, перигей 288 км. Полетът на „Спутник-1“ завършва след 92 дни на 4 януари 1958 г. „Спутник-1“ извършва 1440 обиколки около Земята (около 60 млн. км).

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук