77-годишнината от връщането на Южна Добруджа в пределите на България беше тържествено отбелязана днес в Добрич.
На 25 септември градът празнува Възвръщането си към майка България след години румънска окупация.
След Междусъюзническата война Южна Добруджа попада под румънска власт. Освободена е през 1916 г., но след 1919 г. с Ньойския договор отново е предадена на Румъния. Окончателното й възвръщане става през 1940 г. с подписването на Крайовския договор на 7 септември. Българските войски влизат в региона между 21 септември и 1 октомври, а в Добрич на 25 септември. За това и датата е определена за празник на града.
По традиция тържествата на този ден започват с военен ритуал и заупокойна молитва във Военното гробище – музей. Тук почиват тленните останки на над 3500 воини от 6 национални армии и 5 вероизповедания, сражавали се в Добричката епопея по време на Първата световна война. Един български воин е спирал с живота си 10 вражески.
На церемонията присъстваха висши военни, народни представители, дипломати от Русия и Турция, почетни граждани, гости от Румъния. Паметта на героите бе почетена с минута мълчание. В знак на признателност бяха поднесени венци и цветя.
На тържествена сесия в органова зала „Добрич” за първи път беше връчен почетен знак на двама заслужили граждани на Добрич – инж. Михаил Стоев и Веселин Бончев.