Картата „Следите на героичното време“, част от двугодишен съвместен проект ще бъде представена в Регионалния исторически музей в Русе.
Представянето ще бъде днес, 18 април, от 18.00 ч. в зала „Княз Александър I“ на Историческия музей. Картата маркира 100 места на памет, разположени на територията на цялата страна. Тя е част от двугодишен съвместен проект „Следите на героичното време“, по който работят учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (гл. ас. Светла Казаларска, гл. ас. Григор Григоров и Валентин Воскресенски – докторант) и учени от Регионален исторически музей – Русе (проф. д-р Николай Ненов, Владислав Атанасов, Ренета Рошкева и Искрен Великов – докторант). Ръководител е доц. д-р Николай Вуков. Съставител на картата е проф. д-р Николай Ненов.
Изследователският проект „Следите на героичното време“ има за цел да маркира и анализира местата на памет за личности и събития от националноосвободителните борби (1867 – 1878), като проследи етапите и начините на тяхното конструиране като национални светини – проучва ритуални практики на честване и възпоменаване. Проектът включва подробно описание на места на памет от националното „героично време“ и изчерпателно представяне на символните и културни пространства, свързани с героите от националния пантеон. Открояват се начините, чрез които паметниците и музеите „разказват“ за героичното време, семантиката на гражданските ритуали в България, както и функционирането на националните символни пространства в различни културни, политически и социални контексти.
Проектът „Следите на героичното време“ е подкрепен от Фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката.