Уникален албум със снимки и гравюри на паметници в България, посветени на Руско-турската освободителна война, могат да видят от днес посетителите на Историческия музей в Бяла. Новият експонат от фонда на музея се поставя в чест на Деня на освобождението на град Бяла през 1877 година. Ценният мемориален документ е експониран в специална защитна прозрачна витрина.
Албумът е отпечатан през 1902 г. по повод 25-годишнината от края на Руско-турската освободителна война 1877 – 1878 година. Той е съставен от Щаба на Българската армия и чрез комитета „Цар Освободител“ е даден като подарък за руския император Николай II. Огромното луксозно книжно тяло, с дървени корици, облечени с щампована със златни букви кожена подвързия, тежи 12,3 килограма.
Освен подаръчния екземпляр, за руския император са направени още 4 екземпляра, от които до днес е известно, че са останали само два – в Историческия музей в Бяла и в Плевенската панорама. В албума присъстват снимки и гравюри на паметници, поставени в чест на войната и на местата, където са били погребани руски войници. Част от показаните в уникалния албум паметници вече не съществуват.
Бяла е второто след Свищов селище в България, освободено от османско владичество. По обяд на 5 юли 1877 г. руско-румънски войски, командвани от генерал-майор Александър Арнолди, спират до моста на Колю Фичето на р. Янтра. Там са посрещнати по стар български обичай с хляб и сол от българското население, приветствани от учителя Стефан Маринов и благословени от свещеника Иван Попстефанов. Вечерта 12-и драгунски Стародубовски полк и 19-а конна батарея от Първа бригада на 12-а кавалерийска дивизия влизат в града, без да срещнат особена съпротива, тъй като местният владетел Мехмед бей преждевременно е напуснал селището.
На следващия ден началникът на щаба на Русчушкия отряд ген. л-т Ванновски влиза в Бяла с 33-та пехотна дивизия, командвана от ген. л-т фон Дризен.