Китай официално заяви интереса си към изграждането на магистралата Русе – Велико Търново.
Това стана ясно днес, след като министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков подписа Рамкови споразумения с пет големи китайски компании за сътрудничество при реализацията на големи инфраструктурни обекти в България. Освен магистралата Русе – Велико Търново, сред тях са още тунел под връх Шипка, автомагистрала „Черно море“, автомагистрала „Хемус“, скоростният път „Видин – Ботевград“ и др.
В рамките на днешния ден стана ясно още, че Китай предоставя 2 млрд. евро на държавите от Централна и Източна Европа, членуващи във формата „16+1“, като близо 75% от тези средства са предвидени за България. Беше подписано и рамково споразумение между Българската и Китайската банки за развитие. Това е най-големият проект от финансовата инициатива на Китайската банка за развитие в рамките на Междубанковата асоциация Китай-ЦИЕ. Споразумението между двете финансови институции е част от официалната програма на Седмата годишна среща на правителствените ръководители от Китай и страните от ЦИЕ, на която страната ни е домакин.
След срещата на премиера Бойко Борисов и председателя на Държавния съвет на Китай Ли Къцян, който е на 4-дневно официално посещение у нас, Борисов обяви, че Китай има желанието да инвестира и участва в строителството на железопътна линия, свързваща България с Егейско море, магистрала Север-Юг и АЕЦ „Белене“.
Обществените поръчки ще бъдат проведени и недържавните проекти ще бъдат гарантирани от държавата“, заяви след срещата Ли.
Ли Къцян е първият китайски премиер, дошъл в България от 2000 г. насам, а делегацията му се състои от близо 700 души.