Все повече български училища работят с разностранни продукти и платформи, с които организират учебния процес, преподават, изпитват и т.н. Как вместо да пречат, технологиите могат да помагат в учебния процес?
Една интерактивна учебна стая обикновено включва безплатни софтуери, които са в различни направления и развиват не само познанията по предмета, но и дигиталната грамотност.
Такъв инструмент е ClassDojo, с който учителите комуникират с родителите и споделят с тях моменти от класната стая. Използва се и за дневник, за управление на класа и награждаването му, учениците получават насърчение и от своя страна могат да демонстрират и споделят наученото, чрез добавяне на снимки и видеофайлове към собствените си портфолиа. Тази софтуерна платформа е безплатна и достъпна за всеки, включително на български, и всичко това е отворено като модификация, с цел изграждане на общност.
Kahoot също е безплатна учебна платформа, която е за споделяне на учебни игри. С него може да се правят за много кратко време забавни игри за учебните часове и се адаптират за нуждите от обучение на учениците. Дори изпитването се превръща в игра. Може да се използва за всеки учебен предмет, всяка възраст и с всяко устройство. Създаден е за съвместна работа с цел ученето да стане наистина привлекателно.
Безплатни онлайн уроци, упражнения и курсове се учат бързо, лесно и увлекателно с Khan Academy, например математика и други предмети. А големите ученици може да ползват динамичната математическа програма Geogebra, която е чудесна за работа в часовете по алгебра и геометрия и решаването на сложни задачи или да работят с Prezi, където могат да правят лесно презентации с минимални усилия, защото е многостранна програма, ефикасна алтернатива на PowerPoint. Интересно е, че може да се добавят също аудио- и видеосъдържание към презентациите.
Други подобни помагала в учебния процес са: GoLab – за споделяне на безплатни on-line лаборатории, където могат да се намерят виртуални лаборатории по физика, химия, биология и много други науки; Scientix – най-голямото безплатно хранилище за добри практики и планове в Европа с хиляди ресурси, най-вече в областта на природните науки; Algodoo – позволява създаването на много ситуации и експерименти най-вече по физика и човекът и природата; GeoGuessr и Geosettr са инструменти, подходящи за учебните часове по история, география, чужди езици и други предмети. Учителят може да създаде и свой тест с 5 обекта от целия свят, стига те да са налични в Google Maps или Google Earth.
Децата в тези класни стаи използват мобилни смартфони или таблети, а училището трябва да има свободен интернет. Те научават повече и са по-дисциплинирани, когато използват дигитална среда. Всички тези технологии дават възможност учениците да разгърнат своите умения.
Дигиталните инструменти, таблетите и работата със съвременните технологии позволява на учителите да поощряват индивидуалните характеристики и да развиват индивидуалността в общата група, преследвайки общата цел на класа.
Предстои сериозно дигитализиране на българското училище от материална гледна точка. Мултимедиен проектор, дигитална интерактивна дъска, добра връзка с интернет – не трябва да лишаваме децата от сегашният момент на времето, който е „изтъкан“ от технологии.