Роботизирана автономна платформа за работа на Луната и приложение за виртуална разходка в примерна база на Марс ще представят отбори от Русе на световните финали на Space Apps Challenge.
Това стана ясно след приключване на второто русенско издание на най-големия хакатон в света NASA International Space Apps Challenge. Разработките са на отборите SpaceArm и inFrames. Със Специална награда бе отличен отбора Off-White Team, съставен от деветокласници от Математическата гимназия в Русе. Общо в проявата се включиха четиринадесет отбора, съставени от общо четиридесет и седем участници от ученици, учители, студенти и университетски преподаватели от градовете Русе, Велико Търново, Разград и Бяла.
Разработката на SpaceArm представлява работещ прототип на роботизирана автономна платформа. На този етап е разработена функционираща управляема роботизирана ръка и хващач с шест степени на свобода, които са проектирани като тримерни модели. Тя е дело на Михаела Иванова (студент-магистър в РУ, машинен инженер), Йордан Ганев (ученик 12 клас в СУ „П. Волов“, гр. Бяла), Симеон Балтаджиев (ученик 12 клас в СУ „П. Волов“, гр. Бяла), Антон Анчев (преподавател в СУ „П. Волов“, гр. Бяла) и Александър Иванов (доцент в РУ, машинен инженер).
Втората разработка, която се класира за финалния етап е приложение за виртуална реалност „Exoplanet Labs“, което позволява на потребителите да правят виртуална разходка в примерна база на Марс и по повърхността на планетата, в близост до базата. Той е дело на Николай Маринов (студент 3 курс, специалност „Компютърни системи и технологии“ в РУ) и Стефан Стефанов (ученик 12 клас в СУ „Христо Ботев“, гр. Русе).
Вниманието на журито привлече и проекта „Plan your go-bag“ на екип Off-White Team с членове Красимир Дяков, Манол Банев, Мария Деликоцева, Ния Неделчева и Петьо Недев (ученици от 9 клас в МГ „Баба Тонка“). Те не продължават на световните финали, но също получават медали и награди от фирмите спонсори. Учениците представиха проекта „Plan your go-bag“ – приложение, което помага на хората да направят своя собствена „чанта“ с всички необходими неща, които да вземат със себе си в случай на евакуация, поради природно бедствие.