Редки и ценни издания показва РБ „Л. Каравелов“

0
Редки и ценни издания

Редки и ценни издания, сред които Рибният буквар и Неделник могат да видят русенци и гостите на града в Регионалната библиотека „Л. Каравелов“.

Те са част от експозицията под надслов „Книжовността – обединител на народите“. Tя илюстрира връзките на българските книжовници и просветители през Възраждането с европейските културни ценности. До 1864 г. на територията на страната не е имало печатници, затова българските книги са били отпечатвани в други страни, но най-много в Румъния.

Посетителите могат да видят отблизо първата българска печатна книга на новобългарски език „Кириакодромион“, по-известна като „Неделник“ от Софроний Врачански, издадена през 1806 г. в Римник, Румъния, както и с „Буквар с различни поучения“, наричан още „Рибен“ от Петър Берон, чието първо издание от 1824 г. е отпечатано в Брашов.

Сред книгите, които русенци и гостите на града могат да разгледат е и един от първите български учебници, отпечатан през 1856 г. в Букурещ, а именно „Нов български буквар“ на Рашко Блъсков. Представени са и множество румънски издания с кирилски букви, а също и пособия за изучаване на чужди езици – румънски, френски и др. Интерес представляват и „Ръководство за водене на кореспонденция“ от Сава Попович, издадено през 1847 г. в Сибиу, уставите на Българския революционен централен комитет, на Българското търговско дружество в Тулча и още много други.

През XIX-ти век Букурещ е книжовен и издателски център, в който са издадени повече от 218 книги на български просветители и творци. Сред тях са книгите на Любен Каравелов „Войвода“, „Кирил и Методий“, сборникът „Сокол“, както и периодични издания под редакцията му като „Свобода“, „Независимост“ и „Знание“. В Букурещ излизат и Ботевите вестници „Нова България“, „Знаме“ и „Дума на българските емигранти“. Всички тези издания също са представени в изложбата.

Не по-малко любопитни са и изданията на чужди езици, включени в настоящата експозиция. Сред тях безспорно най-голям интерес предизвиква „Сборник със закони по римско гражданско право“, издаден през 1728 г. в Лайпциг, „Гръцка история“ от Ксенофонт, издадена на немски език през 1860 г. също в Лайпциг и “Physique Celeste”, издадена в Париж.

Инициативата е част от предвидените събития за популяризиране на Европейското културно наследство по Комуникационната стратегия на  Република България за Европейския съюз през 2018 г. и се организира съвместно от Областна администрация Русе и Регионална библиотека „Любен Каравелов“.

Изложбата ще може да бъде разгледана от всеки желаещ до средата на месец ноември.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили