В продължение на пет века белгийските монаси от абатството Гримберген са произвеждали собствената си бира – докато френските антикатолически войски унищожили оборудването им през 1798 г.
220 години по-късно монасите получиха възможност да продължат прекъснатата традиция. Бирата може да се вари отново, след като те преоткриха оригиналните съставки и методи в своите архиви, съобщава Ройтерс.
Щастливата вест съобщи отец Карел Статемас в изявление пред журналисти и ентусиасти.
Името на Гримберген вече се появява в белгийската бира, благодарение на лицензионните сделки с две пивоварни за вътрешния и външния пазар. Абатството получава част от печалбите, но усилията на монасите са насочени към пряко участие в производството на бирата. Това става основно чрез местни сортове хмел и дрожди.
Според кмета на Гримберген Крис Селеслах с пивото не бива да се прекалява, тъй като алкохолното му съдържание е 10,8%. Той препоръчва консумация на не повече от 1-2 чаши дневно.
Източникът на вдъхновение за новата пивоварна, разположена на същото място като оригиналната, беше откриването на книжа от 12-и век, съдържащи подробности за методите за приготвяне на бирата от монасите, по-специално използването на хмел, а не на ферментирали билки, което ги прави по-напредничави от техните съвременници.
Документите са били запазени през 18-ти век, когато отчетата пробили дупка в стената на библиотеката и тайно ги измъкнали, преди абатството да бъде подпалено.