С интензивните промени в климата на планетата все повече нараства броят на т. нар. призрачни гори, пише публикация в Nature Climate Change.
Това са мъртви зони, създадени, когато солената вода се просмуква и завладява залесени райони. Първоначално тя забавя и в крайна сметка спира растежа на нови дървета, а старите първоначално боледуват, а впоследствие – умират. Това означава, че когато старите дървета умират, няма кой да ги замести.
Първите описания на призрачните гори датират от около 1910 г. Явлението вече може да се наблюдава по цялото Атлантическо крайбрежие на Северна Америка, от Луизиана до Южна Канада.
Подобно на начина, по който отстъпващ ледник оставя следи от мястото, където преди е имало лед, призрачните гори представляват мястото, където преди е била суха земя.
Според последното изследване на учени от Института за морски науки във Вирджиния, призрачните гори се формират по-бързо от всякога. Екологът Мат Кируан твърди, че темпът на отдръпване на горите е средно около три пъти по-висок, отколкото преди индустриалната революция – когато човешката дейност започна да генерира огромните количества емисии на парникови газове, които учените свързват с настоящата климатична криза.
Един от основните механизми за създаване на призрачна гора е повишаването на морското равнище. По-високите води намаляват разликата в надморската височина и това улеснява проникването на солена вода в бреговите линии. И дърветата, повечето от които „не обичат сол“, загиват, което в крайна сметка води до появата на все повече призрачни гори.