Австралийската биотехнологична компания, работеща в имунотерапията срещу рак, Imugene е разработила вирус, за който е установено, че убива рака, съобщи Daily Telegraph.
Учените отдавна експериментират в тази насока. Кравешката шарка е вирусно заболяване по животните и е в основата на първите ваксини срещу едра шарка за хората. Сега научните инженери използват шарката като основа на ново лечение, наречено CF33.
Примери, че вирусите могат да убият рака, има от началото на 1900 г. Лекарите открили, че онкоболни, ваксинирани срещу бяс, често влизали в ремисия.
„Проблемът досега беше, че ако вирусът е достатъчно токсичен, за да убие рака, е възможно да убие и човека“, каза американският експерт по ракови заболявания професор Юман Фонг.
Професор Санхия Аранда от Асоциацията на онколозите разясни: „Раковите клетки са много умни, те са истински дарвинисти, които мутират, за да оцелеят. Има вероятност те да се развият и да станат резистентни към вируса, както сега стават резистентни към химиотерапия и имунотерапия“.
Сега обаче, в правилната доза, вирусите ще бъдат инжектирани директно в туморите, където те ще се размножават, докато не унищожат раковите клетки. Доказват го ранни опити с мишки, предстоят експерименти и с онкоболни хора.