Предпазва ли маската, скоро ще има ваксина: Разбити митове за COVID-19

0

Откакто Covid-19 се появи в живота ни, ежедневно получаваме информация за него. Голяма част от нея е свързана с броя на заболелите и смъртните случаи, както и с икономическите последици. Не по-малко обсъждани са и начините да се предпазим, развитието на вируса и създаването на ваксина.

В този ред на мисли британското издание Гардиън публикува статия, в която разбива някои от митовете, които се тиражират в общественото пространство.

Твърдение: „Маските не работят“

Носенето на маска за лицето със сигурност не е броня и не гарантира, че няма да се разболеете – вирусите могат да се предават и през очите, а миниатюрните частици, познати като аерозоли, могат да минават и през маските. Все пак те са ефективни в улавянето на капчици, които са главният преносител на коронавируса. Някои проучвания установяват близо петкратна защита спрямо това да не се използва никакво предпазно средство (въпреки че други са открили по-ниски нива на ефективност).

Ако шансовете да сте в контакт с някой заразен са големи, маската намалява вероятността заразата да се предаде. Ако проявявате симптоми на коронавирус или сте диагностицирани, носенето на маска може да предпази останалите. Така че те са наложителни за здравни и социални работници, които работят с пациенти и са препоръчителни за членове на семейството, които се грижат за болните си близки.

Твърдение: „Мутира в по-смъртоносен щам“

Всички вируси мутират във времето и този причиняващ COVID – 19 не е по-различен. Колко широко се разпространяват различните щамове на даден вирус зависи от естествения подбор – най-успешните ще бъдат версиите, които могат да се разпространяват бързо и да се възпроизвеждат ефективно в организма. Това обаче не означава, че те са най-опасни за хората, тъй като вирусите, които убиват хората бързо или ги правят толкова болни, че са неработоспособни, е по-малко вероятно да бъдат предадени.

Китайски учени са направили генетичен анализ на 103 проби на вируса, взето от пациенти в Ухан и други градове. Той показва, че в началото се появили два главни щама, обозначени L и S. Въпреки че L щамът изглежда е по-преобладаващ (около 70% от пробите принадлежат на него), S клонът на вируса е установен като първоначален.

Екипът, стоящ зад това изследване, предполага, че това може да сочи, че щамът L е по-агресивен – или се предава по-лесно, или се възпроизвежда по-бързо вътре в тялото. На този етап обаче тази теория е спекулативна – все още не е имало преки сравнения, за да се види дали хората, които хванат една версия на вируса, са по-склонни да го предадат или страдат от по-тежки симптоми.

Твърдение: „По-опасен е от зимния грип“

Много хора, които страдат от коронавирус, няма да изпитват нищо по-лошо от симптомите на сезонен грип, но общият профил на заболяването, включително нивата на смъртност, изглежда по-сериозен. В началото на изблика очевидната смъртност може да бъде надценена, ако се пропуснат много от леките случаи. Но Брус Айлърд, експерт от СЗО, който ръководеше международна мисия в Китай, за да научи за вируса и реакцията на страната, заяви, че това не е така при Covid-19. Доказателствата не подсказват, че виждаме само върха на айсберга.

Ако се подложи на допълнително изпитване, може да се окаже, че текущите оценки на приблизително 1% смъртност са точни. Това би направило Covid-19 около 10 пъти по-смъртоносен от сезонен грип, който се очаква да убива между 290 000 и 650 000 души годишно в световен мащаб.

Твърдение: „Убива само възрастните, така че младите могат да са спокойни“

Повечето хора, които не са в напреднала възраст и нямат придружаващи заболявания, няма да се разболеят критично от Covid-19. Но заболяването все още има по-голям шанс да доведе до сериозни респираторни симптоми от сезонния грип и има други рискови групи – здравните работници, например, са по-уязвими, защото има вероятност да имат по-голяма експозиция на вируса. Действията, които предприемат младите, здрави хора, включително съобщаване на симптоми и следване на карантинни инструкции, ще имат важна роля за защита на най-уязвимите в обществото и за оформяне на цялостната траектория на заболяването.

Твърдение: „Трябва да сте били с инфектиран човек за 10 минути“

При грип някои болнични указания определят експозицията като присъствие в рамките на шест фута от заразен човек, който киха или кашля в продължение на 10 минути или повече. Възможно е обаче да се заразим чрез по-кратки взаимодействия или дори да прихванем вируса от замърсени повърхности, въпреки че това се смята за по-малко разпространен път на предаване.

Твърдение: „До няколко месеца може да има ваксина“

Учените светкавично започнаха да разработват ваксина за новия коронавирус, подпомогнати от ранното пускане на генетична последователност от китайските изследователи. Разработването набира скорост, като няколко екипа вече тестват кандидати в експерименти с животни. Все пак, необходимите постепенни изпитвания, преди да може да бъде пусната търговска ваксина, все още са продължителни начинания – и от съществено значение за гарантиране на забелязването дори на редки нежелани реакции. Да можем да си купим ваксина след година би било бързо.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили